Zemřela irská spisovatelka Edna O'Brienová

Po dlouhé nemoci zemřela v sobotu spisovatelka Edna O'Brienová, řazená k nejlepším irským autorkám románů. Bylo jí třiadevadesát let. O úmrtí v neděli informovalo její nakladatelství Faber. V roce 2003 byla O'Brienová v Praze na festivalu spisovatelů.

Senzaci vzbudila již její prvotina The Country Girls (Venkovská děvčata) z roku 1960, kterou pobouřila svoji rodnou zemi, tehdy silně katolickou a konzervativní. Kniha byla v Irsku zakázána, a dokonce i pálena. Získala jí však mezinárodní uznání.

O'Brienová vydala více než dvacet knih. Většinu z nich tvořily romány a povídkové sbírky. Napsala také pět divadelních her a čtyři díla literatury faktu. Ve svých románech zpochybňovala náboženské, sexuální a genderové hranice Irska. Psala až do svých devadesáti let. Její poslední román Girl (Dívka) je příběh z roku 2019 o dívkách unesených v Nigérii skupinou Boko Haram.

Její líčení ženských zkušeností bylo tak univerzální, že v roce 2021 obdržela nejvyšší francouzské kulturní vyznamenání. V Česku vyšla její kniha Děvče se zelenýma očima a také bilingvní verze její divadelní hry Virginia o životě anglické spisovatelky Virginie Woolfové. Hra byla také uvedena v divadle Kolowrat.

O'Brienová se narodila v roce 1932 v odlehlém koutě západního Irska. Její bigotní rodina neměla pro literaturu pochopení. Po absolvování základní školy chodila do klášterní školy. V roce 1950 získala licenci jako farmaceutka.

Za svého života se dočkala prezidentské omluvy

V létě roku 1954 se vdala za irského spisovatele Ernesta Géblera, který měl české židovské kořeny. S ním i dvěma syny se odstěhovala do Londýna, kde pracovala jako lektorka pro nakladatelství. Po jejích literárních úspěších se však s manželem odcizili a později rozvedli.

„Edna byla nebojácnou pravdivou vypravěčkou, vynikající spisovatelkou. Měla morální odvahu konfrontovat irskou společnost se skutečnostmi, které byly dlouho ignorovány a potlačovány,“ uvedl v prohlášení irský prezident Michael Higgins, který O'Brienovou označil za svoji drahou přítelkyni.

„Přestože krása jejího díla byla v zahraničí okamžitě uznána, je důležité připomenout nepřátelskou reakci, kterou vyvolalo mezi těmi, kdo si přáli, aby životní zkušenosti žen zůstaly daleko od světa irské literatury. Naštěstí jsou dnes knihy Edny O'Brienové uznávány jako vynikající umělecké dílo,“ dodal. V roce 2015 se jí Higgins omluvil za pohrdání, které se na ni kdysi v její rodné vlasti sneslo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 6 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 10 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
před 14 hhodinami

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
před 21 hhodinami

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
8. 4. 2025
Načítání...