Zemřel režisér večerníčkové znělky Václav Bedřich

Praha - Ve věku 90 let dnes ráno zemřel režisér, výtvarník a animátor kresleného filmu Václav Bedřich. Všestranný umělec se zaměřil na tvorbu pro děti a významně se podílel na tvorbě večerníčkových seriálů. Byl režisérem první pohádkové série, která se v tomto pořadu odvysílala - O televizním strašidýlku, a režíroval i proslulou znělku, která se stala nejstarší televizní znělkou vůbec. První Večerníček se na televizních obrazovkách objevil v lednu 1965, dodnes vysílaná znělka pak v září téhož roku.

Jako režisér má Bedřich na svém kontě například seriály Bob a Bobek - králíci z klobouku, Pohádky ovčí babičky, Maxipes Fík, Divoké sny maxipsa Fíka či O zvířátkách pana Krbce, na kterých spolupracoval se známými výtvarníky, či Říkání o víle Amálce, které i sám namaloval. Do studií animovaného filmu tak přivedl řadu předních výtvarníků, jako byli Adolf Born, Cyril Bouda, Václav Sivka, Vladimír Renčín nebo Vladimír Jiránek.

Václav Bedřich se narodil 28. srpna 1918 v Příbrami. Když se během druhé světové války uzavřely vysoké školy a on nemohl studovat, přihlásil se do filmových ateliérů AFIT a brzy se stal předním animátorem. Po válce přešel do studia Bratři v triku a animoval pro Jiřího Trnku. Počátkem 50. let už si troufl na vlastní režii. K jeho raným filmům patří například Hrnečku vař nebo Čert a Káča.

Za svůj život natočil Václav Bedřich 358 animovaných filmů, za které dostal řadu významných cen na mezinárodních festivalech. Po celý život zůstal věrný kreslenému filmu, ale vyzkoušel si i jiné animační technologie, především papírkový a loutkový film. Loutky rozpohyboval například v pohádce O bílé princezně z roku 1981. Filmem s nejdelší stopáží se patrně stala Velká sýrová loupež z roku 1986. Režisér byl v tomto případě zároveň výtvarníkem.

  • Václav Bedřich autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/723/72294.jpg
  • Bob a Bobek autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/211/21002.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 4 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
14:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 9 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánovčera v 17:18
Načítání...