„Vždycky nás zajímal člověk.“ Divadlo Continuo slaví třicet let

3 minuty
Události v kultuře: Divadlo Continuo slaví třicet let
Zdroj: ČT24

Jihočeské Divadlo Continuo slaví třicet let své činnosti v pražských divadlech Archa a Ponec. A přizvalo své zahraniční kolegy. Mění se příběhy, kterým se věnují, stále je ale nejvíc zajímají osudy lidí i netradiční místa pro představení. Třeba na nádraží.

Jdou proti proudu a všímají si toho, co většinová společnost přezírá. Za třicet let přístup k práci nemění. Jen využívají nové technologie.

„Když bych to srovnal s tím, co jsme dělali před třiceti lety, nevidím tam velký rozdíl v těch zdrojích. Nás vždycky zajímal člověk, jeho existenciální pozice ve světě,“ sděluje umělecký vedoucí souboru Pavel Štourač.

Zkoumají osudy lidí a převádí je na jeviště. A osobnostmi se nechávají také inspirovat. Do Prahy teď pozvali ty, kteří směřování Continua ovlivnili, třeba dánskou herečku Robertu Carreriovou z Odin Teatret, polského režiséra a výtvarníka Leška Mandzika a Jaroslava Gorbaněvského, syna Natálie Gorbaněvské, autorky a hlavní inspirátorky představení Poledne.

Na představeních pracují i psychologové

Vývoj souboru ukazuje také výstava fotografií, jde například o pohledy tří divadelních fotografů na jedno představení, jde o projekt V břiše velryby, jehož tématem byly perzekuce v padesátých letech. Uváděli ho v bývalé vodárně.

„Je to hodně charakteristické pro Divadlo Continuo. Nejedná se jen o divadelní záležitost s vysokou vizualitou, ale je tam i ten etický základ,“ popisuje kurátorka a teatroložka Denisa Šťastná.

Se stejným důrazem na nosné téma pracují ve všech představeních. „Fotografie prezentují jak site specific projekty, inscenace, tak zároveň zákulisí. Divadlo Continuo je taková neformální laboratoř, která dělá projekty ve spolupráci se zahraničními tvůrci,“ dodává Šťastná.

Nové představení teď chystají s psychology, psychiatry i klimatology. Společně se snaží odhadnout, co nás v budoucnosti čeká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 14 mminutami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
před 23 hhodinami
Načítání...