Všechny cesty Davida Vávry vedou do Ostravy

David Vávra za architekturou cestuje, vypráví o ní a také ji maluje. Své malby míst, kam ho zavedly nejen televizní Šumné stopy, vystavuje nyní v ostravské Industrial Gallery.

Tři cesty za architekturou vydal David Vávra v loňském roce také jako knihu. Dvakrát za architekturou vyrazil při natáčení cyklu Šumné stopy, potřetí šlo o jeho soukromou výpravu. „Jedna cesta vede ke kořenům naší civilizace, do Řecka, druhá ke kořenům naší víry, tedy do Izraele, a třetí je o tom, jak to všechno my Evropané dovážíme na jihoamerický kontinent, to znamená do Brazílie a Argentiny,“ upřesnil architekt. 

Chrámy, mrakodrapy, obytné domy i úřední budovy zachycuje pastelem na černý papír.  „Když někam jedu, sbalím nejdříve pastel s papírem a pak možná spodní prádlo,“ neumí si prý už cestování bez malování představit. Po návratu do Prahy pak své namalované postřehy zvětší.

2 minuty
Reportáž: David Vávra vystavuje cesty za architekturou
Zdroj: ČT24

Přibydou zase další - se štábem Šumných stop se chystá do Rumunska. Jeho dosavadní Tři cesty za architekturou jsou v Ostravě k vidění do 6. května jako součást festivalu Archikultura. Přehlídka připravila také například ukázku z činnosti a projekty kanceláře McCullough Mulvin Architects z Dublinu nebo Fernández de Córdova & Roda z Bolívie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlaté glóby v hlavních kategoriích získaly filmy Jedna bitva za druhou a Hamnet

Zlatý glóbus v kategorii komedie či muzikál získal v noci na pondělí na slavnostním vyhlašování amerických filmových cen film Jedna bitva za druhou s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, který ztvárnil vyhořelého revolucionáře, který pátrá po své dceři. V kategorii nejlepší filmové drama vyhrál snímek Hamnet, který sleduje vyrovnávání se manželského páru Agnes a Williama Shakespearových se smrtí jejich syna.
včeraAktualizovánovčera v 13:43

Pragovky mimořádného významu. Resort kultury přispěl na výkup desítkami milionů

Rekordních padesát milionů korun vyplatilo loni ministerstvo kultury na dotacích pro výkup předmětů mimořádného významu. Peníze získalo osmnáct muzeí a galerií. Nejvíc, 34 milionů korun, šlo do Národního technického muzea, které koupilo automobilové veterány značky Praga. Výzvu k podávání dotací na mimořádné výkupy pro letošní rok vyhlásilo ministerstvo koncem prosince, není však aktivní. Muzea a galerie musí počkat, až bude schválený státní rozpočet pro letošní rok.
včera v 06:30

Filmový agent si vyřizuje účty v Pákistánu a posiluje nacionalismus Indů

Ve sporu mezi Indií a Pákistánem přilil olej do ohně nový bollywoodský špionážní thriller, který v Indii trhá návštěvnické rekordy. Snímek Dhurandhar popisuje infiltraci tajného agenta do zločinecké sítě v pákistánském městě Karáčí. Dokresluje nacionalistický trend v indickém filmovém průmyslu. Jedna pákistánská politická strana už filmaře žaluje.
9. 1. 2026

Kvíz: Diváky táhne Urgent. Poznáte i další nemocniční seriály podle postav?

Mezi nejúspěšnější seriály z nemocničního prostředí posledních let patří americký Urgent. Vedle vysoké sledovanosti posbíral už i pět cen Emmy. Hlavním hercem seriálu je Noah Wyle, který si doktorský plášť neoblékl poprvé. V kvízu na konci článku si můžete ověřit, jestli víte, jak se jmenuje jeho postava a jestli si pamatujete i další hrdiny seriálových nemocnic.
9. 1. 2026
Načítání...