Všech patnáct alb Pink Floydů se vrátí do prodeje jako vinyly

Kapela Pink Floyd vydá svou kompletní diskografii na vinylových deskách. První čtyři LP desky této britské rockové kapely si budou moci fanoušci zakoupit od 3. června, během roku pak vyjde i další z celkem 15 alb jedné z nejslavnějších hudebních skupin.

Nejprve vyjdou začátkem června nejstarší desky Pink Floydů z konce 60. let The Piper at the Gates of Dawn, A Saucerful of Secrets, More a dvojalbum Ummagumma. Po nich budou následovat mimo jiné legendární Wish You Were Here, Animals, The Wall, The Final Cut či poslední The Endless River z roku 2014. Termíny jejich vydaní ještě budou upřesněny.

„Máme velkou radost, že jsem mohli spolu s kapelou pracovat na jejich neuvěřitelném hudebním dědictví,“ prohlásil zástupce vydavatelství Sony Music, které se na vydání spolupodílí s Warner Records. A dodal, že zvláštní důraz byl kladen na obaly, které samy o sobě jsou uměleckými díly.

Floydi vytvořili jedno z nejúspěšnějších alb všech dob

Pink Floyd začínali v polovině 60. let v londýnském undergroundu a ještě v roce 1967 cestovali po Velké Británii jako předkapela Jimiho Hendrixe. Generaci nato už plnili obrovské arény a stadióny po celém světě. Přelomovým bylo jejich album The Dark Side of the Moon z roku 1973, které je s přibližně 50 miliony prodaných kusů jedním z nejúspěšnějších alb všech dob.

Skupina Pink Floyd, potažmo její dřívější lídr Roger Waters, patří k průkopníkům obohacování koncertů vizuálními a divadelními prvky. Kromě vznášejících se nafukovacích figurín dotvářely jejich koncerty i pozdější sólová vystoupení Waterse také různé psychedelické videoprojekce. V roce 1994 zhlédlo jejich velkolepou show i na 130 tisíc fanoušků na pražském Strahově.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
před 10 hhodinami

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
před 16 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 16 hhodinami

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
před 17 hhodinami

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
před 20 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
3. 4. 2025

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
3. 4. 2025

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
3. 4. 2025
Načítání...