Waters opět zazdí Prahu. Nechci být stranou, říká

Praha - „Jestli si mě lidé budou po smrti pamatovat kvůli The Wall, pak mi to stačí,“ tvrdí Roger Waters, britský skladatel a hudebník, někdejší člen Pink Floyd. Výpravnou koncertní podobu alba z roku 1979 představí dnes v pražské O2 Areně spolu se svým synem. The Wall vznikla sice v éře Floydů, Waters ale zdůrazňuje, že proslulé rockové album je výhradně jeho autorským dílem.

Krutý kapitán Roger, tak popsal svého bývalého spoluhráče bubeník Pink Floyd Nick Mason. Jenomže byl to právě Waters, kdo si koncem 70. let mohl nárokovat vedení kapely jako její hlavní autor.

Do života hlavní postavy konceptuálního alba The Wall se promítla nesmyslná krutost války i neblahé zkušenosti se vzdělávacími ústavy. „Postavu, kterou jsem vytvořil, ovlivnilo to, že stále víc chápe, co je v mezilidských vztazích možné. Ve společnosti i v soukromí. Samozřejmě má taky všemožná trápení se ženami, což je vlastně nevyhnutelné v každé době,“ povzdychl si čtyřikrát ženatý Waters začátkem roku v rozhovoru pro ČT24.

Hlavní poselství Zdi ovšem podle něho nespočívá v peripetiích osobních, ale válečných. „The Wall je dnes, po 11. září, ještě aktuálnější. Vidím to v USA, kde žiju, i po celém světě. Evropa se do dění po 11. září nechala zatáhnout, určitě se nechala zatáhnout Velká Británie, která následovala šíleného Bushe do Iráku bez jakékoli přičiny,“ domnívá se Waters.

On sám se snaží zdi bořit - nejen na koncertech. „Rád bych zůstal v paměti jako člověk, který věřil v to, co Elie Wiesel, velký pamětník holocaustu. Říká, že stát stranou lhostejně a tiše je největší hřích. Ani já nebudu stát lhostejný a tichý, když vidím nespravedlnost,“ slibuje Waters.

Dnes večer, kdy v Praze předvede svou přepracovanou show The Wall, rozhodně stranou nebude. Oproti předchozímu turné, během něhož se také zastavil v pražské O2 Areně, slibuje koncert dojemnější, poutavější, dramatičtější a napínavější. Na pódiu se představí i se svým synem Harrym, který měl v úterý koncert v Malostranské besedě se souborem Harry Waters Quartet. „Je výborným šéfem. Opravdu bezvadně se s ním pracuje,“ říká o svém otci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 6 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 10 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
před 14 hhodinami

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
před 21 hhodinami

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
8. 4. 2025
Načítání...