Veselá zpráva o kravách i mumie krokodýla. Náprstkovo muzeum se proměnilo ve starověké břehy Nilu

5 minut
Náprstkovo muzeum zve na břehy Nilu
Zdroj: ČT24

Přírodu a zvířata starověkého Egypta a Núbie ukazuje nová výstava Na březích Nilu v Náprstkově muzeu v Praze. Úzké propojení se zvířecím světem dokazují třeba mumie nebo sošky zobrazující zvířata bohů. Celkem výstava nabízí na pět set exponátů.

„V souvislosti s Egyptem si většina lidí představí jen pyramidy a lidské mumie, ale tato výstava poukazuje na fakt, že je toho mnohem více, co můžeme na starověkém Egyptě a Núbii obdivovat. Výstava je jedinečná mimo jiné tím, jak komplexně zachycuje tehdejší přírodu a zejména pak to, jak ji člověk žijící na březích Nilu vnímal,“ uvádí k výstavě generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Starověký výběr povolání

Život na březích Nilu představuje v celkem čtyřech sálech přírodní svět starověkého Egypta a starověké Núbie. K vidění jsou například reprodukce dvourozměrných vyobrazení z egyptských a núbijských chrámů a hrobek, historické i současné fotografie nebo dochované písemnosti na papyrech.

Mezi nimi i text, který by se dnes dal připodobnit k policejnímu protokolu. „Je to zpráva o kravách, o něž se přelo několik skupin lidí ve starověké Hermopoli a krávy si mezi sebou neustále kradli. Takový veselý příběh o neveselém osudu stáda krav,“ přibližuje autor výstavy Pavel Onderka.

Z výstavy Na březích Nilu
Zdroj: Fotoarchiv Národního muzea

Právě o životě obyčejných lidí vypráví druhá část výstavy. A to prostřednictvím příběhu otce, který veze svého syna do hlavního města, aby se tady vyučil písařem. Spolu s ním si otcovy rady vyslechne i návštěvník u jednotlivých exponátů. „Otec se snaží přimět svého syna, aby se dobře učil, takže mu poměrně satiricky vykládá, co je špatného na jednotlivých zaměstnáních. Mluví například o zedníkovi, o šperkaři, o truhlářích nebo o holičích a vždycky říká, jak je to lopotná práce,“ prozrazuje Onderka.

Krokodýle, nezlob se!

Cesta údolím Nilu pokračuje přes zahrady, do nichž je možné vstoupit pomocí tabletů i ve 3D. Zájemci si tu také můžou mimo jiné zahrát deskovou hru Senet, jakousi staroegyptskou obdobu Člověče, nezlob se!.

Putování končí v takzvaném zásvětí, tedy v místě, které představuje posmrtný život. Tady lidé narazí na exponáty zvířecích mumií. „Máme tu například mumifikovaného krodýla, který, zdá se, zemřel stářím ve vysokém věku. Byl to majestátní kus. S největší pravděpodobností se jednalo o posvátné zvíře, bylo chováno v chrámovém komplexu, byly mu přinášeny obětiny a  žilo asi v lepších podmínkách než tehdy většina obyvatel nilského údolí,“ popisuje jedno z vystavených mumifikovaných zvířat Onderka. 

Na březích Nilu mohou návštěvníci v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur pobývat až do února příštího roku. Výstava vznikla u příležitosti padesátého výročí samostatné egyptologické sbírky této instituce. Tu muzeum připomíná více akcemi, program vyvrcholí příští rok v červnu výstavou Sluneční králové. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
před 10 hhodinami

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
před 12 hhodinami

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
14. 4. 2025Aktualizováno14. 4. 2025

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
13. 4. 2025

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025
Načítání...