V Peruci vystavují pozdní melancholii Emila Filly

3 minuty
Nová expozice Emila Filly na zámku v Peruci
Zdroj: ČT24

Expozice ukazuje spíše pozdnější Fillovu tvorbu, která vznikla po druhé světové válce až do výtvarníkovy smrti v roce 1953. Název výstavy Orel rozsápe orla je citací z Fillova díla. „Pro mě je to taková metafora. Pro Fillu poválečné období vůbec nebylo lehké, zejména po roce 1948, kdy převzali moc v Československu komunisté a kdy celá jeho tvorba upadla v nemilost,“ uvedl autor expozice, historik umění Tomáš Winter.

„Jeho pozdní tvorba se stala terčem kritiky, kdy z jedné strany mu bylo vyčítáno, že (jeho obrazy) nejsou kubistické, a z druhé strany režimu mu bylo vytýkáno, že to není zas až takový realismus,“ shrnula kurátorka Galerie Benedikta Rejta, která síň užívá, Lucie Šiklová.

Na České středohoří vzpomínal v Buchenwaldu

Na Peruci pobýval Filla od konce čtyřicátých let. Jezdil ale i po okolí a maloval v plenéru. „České středohoří navštěvoval už před válkou. A v Buchenwaldu na něj hodně vzpomínal, významný pro něj byl Oblík jako symbol vzdoru,“ připomíná Lucie Šiklová.

Gestapo zatklo Fillu hned v první den války, v koncentračních táborech ho Němci věznili až do jejího konce. „Filla po tom všem, co zažil, byl v těžké melancholii, což je vidět i na jeho krajinách,“ podotkla kurátorka.

Fillovu tvorbu tenkrát ovlivňovalo čínské umění, které právě na Peruci a ve své pražské vile uchovával. I jeho sběratelské předměty z Asie jsou součástí expozice, stejně jako soubor lidových písní z peruckého okolí. Nechybí ani kubistická zátiší, díky nimž je Filla nejvíce znám. Výstava je doplněná o fotografie Josefa Sudka, s Fillou se přátelil.

Dlouhodobá expozice by měla být na zámku v Peruci k vidění čtyři roky.

Dlouholetý spor ukončil smír

Umístění děl kubistického malíře na Peruci je podmínkou darovací smlouvy z roku 1956. Manželka umělce Hana Fillová tehdy s touto podmínkou převedla na stát část rozsáhlého Fillova díla, vybavení ateliéru i letního bytu na zámku.

Síň nesoucí Fillovo jméno se návštěvníkům uzavřela v roce 2016, po rekonstrukci zámku se měla vrátit do užívání Galerie Benedikta Rejta. To se ale nestalo. Galerie, která je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje, majitelku zámku proto žalovala, a domáhala se tak práva na užívání síně. Spory nakonec skončily smírem.

Zámek Peruc
Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)/Roman Šulc

Galerie mohla síň užívat na základě věcného břemene. Strany se dohodly, že kraj nebude trvat na věcném břemeni a majitelka síň opraví. Podle provozovatele zámku Pavla Ondráčka se investice do pamětní síně pohybuje okolo pěti milionů korun. Zbývají ještě poslední úpravy, s nimi se začne za několik měsíců.

V roce 2011 někdo síň vykradl, pak byla čtyři roky zavřená. Nejvzácnější malířova díla v ní kvůli bezpečnosti chyběla. Ukradené obrazy policie našla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 9 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 19 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...