V Hronově začal festival ochotnického divadla

Hronov – V Hronově začala tradiční přehlídka amatérských divadelních souborů Jiráskův Hronov. Na 81. ročníku nejstaršího festivalu amatérského divadla v Evropě a pravděpodobně i na světě se návštěvníci mohou podívat na pět desítek inscenací. Rodiště spisovatele Aloise Jiráska bude divadelníkům patřit až do 13. srpna.

Do Hronova se probojují jen ti nejlepší divadelníci. Soubory, které uspěly v regionálních kolech a v následné celostátní přehlídce. „Přijeli jsme sem se dvěma inscenacemi, s kterými jsme postoupili z Prostějova a také z mladé scény v Ústí,“ říká členka Divadelního souboru Regina z Břeclavi Leona Juráčková.

Někteří amatérští divadelníci neskrývají své obavy z publika, účasti si ale hodně váží. „Přestože se bojíme tady hrát, je to pro nás nepříjemné, je to prostor, kde je spoustu intelektuálů, kteří tak rádi všechno rozebírají, tak jsme rádi, že jsme tady, protože je to opravdu nejvyšší meta,“ tvrdí vedoucí olomouckého spolku Divadelní soubor Děti veselé Magda Veselá. „Jezdím sem už třetí rok a mám to tu hrozně ráda, navíc už tu mám kamarády,“ dodává členka souboru Michaela Švédová.

2 minuty
Reportáž Přemysla Šrámka
Zdroj: ČT24

Na festival pravidelně jezdí také neprofesionální divadelníci ze zahraničí. Letos z Litvy a ze Slovenska. „Přišli jsme se představit s hrou norského autora Axela Hellsteniuse Chvála bláznovství,“ říká člen slovenského Divadla Hľadanie Tlmače Juraj Hruška.

Součástí Jiráskova Hronova je také program pod širým nebem, koncerty i výstavy. Velký zájem je o semináře a dílny. „Máme tu semináře pro začátečníky, takzvanou Abecedu divadla, semináře pro režiséry, dramaturgy i několik hereckých dílen,“ vyjmenovává programová ředitelka festivalu Simona Bezoušková. Jiráskův Hronov každý rok navštíví asi 15 tisíc lidí a pořadatelé doufají, že ani letos to nebude méně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
před 3 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
před 14 hhodinami

Pařížský Louvre po krádeži šperků umístil na okna mříže

Pařížské muzeum Louvre nechalo nainstalovat mříže na okna galerie, kudy se dovnitř muzea před dvěma měsíci dostali lupiči, informuje agentura AFP. Při krádeži z 19. října pachatelé odcizili šperky v hodnotě 88 milionů eur (2,1 miliardy korun). Muzeum po loupeži zavádí přísnější bezpečnostní standardy.
před 20 hhodinami

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
před 22 hhodinami

Anděl Páně už dvacet let baví miliony „nenapravitelných hříšníků“

Od premiéry pohádky Anděl Páně uplynula letos dvě desetiletí. V televizi ji diváci viděli na Štědrý večer o rok později. Dnes už je tento příběh evergreenem vánočního programu, stejně jako pokračování, které vzniklo před dekádou. A tvůrci v čele s režisérem Jiřím Strachem a herci Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem od té doby dostávají otázky, jestli dojde i na Anděla Páně 3.
včera v 09:00

Zemřel britský hudebník Chris Rea, bylo mu 74 let

Ve věku 74 let v pondělí ráno po krátké nemoci zemřel britský kytarista a zpěvák Chris Rea, sdělil portálu BBC a agentuře PA mluvčí rodiny. Hudebník s charakteristickým chraplavým hlasem se proslavil mimo jiné písněmi The Road to Hell, Julia či Driving Home For Christmas. Svou bluesrockovou tvorbu představil několikrát i v Praze.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
22. 12. 2025

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
21. 12. 2025
Načítání...