V Divadle Rokoko podávají ústřice, zatímco praská svět

2 minuty
Divadlo Rokoko uvádí Prasklej svět
Zdroj: ČT24

Pražské Divadlo Rokoko zve na večírek, který se tak trošku zvrtne. V premiéře uvedlo hru současného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Prasklej svět. Se šampaňským a ústřicemi autor podává varovnou vizi světa bez budoucnosti.

Pojítkem účastníků večírku jsou peníze. Jedni je mají, druzí je chtějí. Večírek, na němž se inscenace odehrává, pořádá globální podnikatel Tom. „Je to vlastně takový pan Musk, který mávnutím ruky ovládá i politiku,“ srovnává herec Jiří Štrébl svou postavu se skutečným miliardářem.

Do sídla, kde Tom žije se svou výrazně mladší ženou v podání Petry Tenorové, přijíždí na víkend alternativní umělkyně a její partner, aby získali finanční podporu pro svůj projekt. Dvojici hostů ztvárnili Martina Jindrová a Tomáš Weisser. Vše zpovzdálí sleduje jako apokalyptický prorok služebná (Ivana Uhlířová).

Podnikatel Tom tvrdí, že bůh už netrestá, přesto každou z postav čeká některá z deseti ran egyptských líčených Starým zákonem. Pod povrchem příjemného večera totiž začnou vznikat praskliny, jimiž vzlíná agrese, jedovaté předsudky i nenávist.

Prasklej svět
Zdroj: Divadlo Rokoko/Patrik Borecký

Prasklej svět, který si ale lidé ničí sami, se odráží i v kompozici původního textu. „Je to taková Rubikova kostka nebo kubistický obraz, který se skládá ze sto sedmdesáti scén,“ přibližuje režisér Michal Dočekal.

Civilizace ztroskotá na chamtivosti

Na německých jevištích měla Schimmelpfenigova hra premiéru v roce 2019, podle inscenátorů se mnohé vize této hořce aktuální tragikomedie naplňují.

„Diagnóza naší civilizace je známá už dlouho. V téhle silné jevištní metafoře Schimmelphennig naprosto přesně ústy Toma vyjadřuje, jestli dokážeme nemoc také léčit,“ poznamenává dramaturgyně Kristina Žantovská.

A cituje: „Pokus překonat sociální diference, kulturní rozdíly a ekonomické propasti ztroskotá na strachu, předsudcích, lenosti, nenápaditosti, nacionalismu, a nakonec samozřejmě na chamtivosti, na ekonomických mechanismech trhu a na globálním koloniálním myšlení. Je to takhle jednoduché.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...