V Divadle Rokoko podávají ústřice, zatímco praská svět

2 minuty
Divadlo Rokoko uvádí Prasklej svět
Zdroj: ČT24

Pražské Divadlo Rokoko zve na večírek, který se tak trošku zvrtne. V premiéře uvedlo hru současného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Prasklej svět. Se šampaňským a ústřicemi autor podává varovnou vizi světa bez budoucnosti.

Pojítkem účastníků večírku jsou peníze. Jedni je mají, druzí je chtějí. Večírek, na němž se inscenace odehrává, pořádá globální podnikatel Tom. „Je to vlastně takový pan Musk, který mávnutím ruky ovládá i politiku,“ srovnává herec Jiří Štrébl svou postavu se skutečným miliardářem.

Do sídla, kde Tom žije se svou výrazně mladší ženou v podání Petry Tenorové, přijíždí na víkend alternativní umělkyně a její partner, aby získali finanční podporu pro svůj projekt. Dvojici hostů ztvárnili Martina Jindrová a Tomáš Weisser. Vše zpovzdálí sleduje jako apokalyptický prorok služebná (Ivana Uhlířová).

Podnikatel Tom tvrdí, že bůh už netrestá, přesto každou z postav čeká některá z deseti ran egyptských líčených Starým zákonem. Pod povrchem příjemného večera totiž začnou vznikat praskliny, jimiž vzlíná agrese, jedovaté předsudky i nenávist.

Prasklej svět
Zdroj: Divadlo Rokoko/Patrik Borecký

Prasklej svět, který si ale lidé ničí sami, se odráží i v kompozici původního textu. „Je to taková Rubikova kostka nebo kubistický obraz, který se skládá ze sto sedmdesáti scén,“ přibližuje režisér Michal Dočekal.

Civilizace ztroskotá na chamtivosti

Na německých jevištích měla Schimmelpfenigova hra premiéru v roce 2019, podle inscenátorů se mnohé vize této hořce aktuální tragikomedie naplňují.

„Diagnóza naší civilizace je známá už dlouho. V téhle silné jevištní metafoře Schimmelphennig naprosto přesně ústy Toma vyjadřuje, jestli dokážeme nemoc také léčit,“ poznamenává dramaturgyně Kristina Žantovská.

A cituje: „Pokus překonat sociální diference, kulturní rozdíly a ekonomické propasti ztroskotá na strachu, předsudcích, lenosti, nenápaditosti, nacionalismu, a nakonec samozřejmě na chamtivosti, na ekonomických mechanismech trhu a na globálním koloniálním myšlení. Je to takhle jednoduché.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ve Zlíně se promítají filmy pro děti a mládež z padesáti zemí

Ve Zlíně začal filmový festival pro děti a mládež. Téměř tři sta snímků z padesáti zemí světa se bude promítat do 4. června. Vítězné tituly Zlín Film Festivalu si odnesou Zlatý střevíček, cena za mimořádný přínos patří trikovému mistrovi Borisi Masníkovi a herečce Simoně Stašové.
11:22Aktualizovánopřed 8 mminutami

Mimina lezou po Žižkovské věži už čtvrtstoletí. Nemají být roztomilá

Váží přes tři sta kilo, místo obličeje mají čárový kód a udrží se na svislé ploše. Na žižkovské televizní věži v Praze se černá laminátová mimina v nadživotní velikosti poprvé objevila 29. května 2000. Nejprve dočasně, nakonec pro velký úspěch nastálo. „Kdyby náhodou došlo k tomu, že sem Rusové pošlou atomovou bombu, tak věž asi půjde do kopru, ale mimina vydrží nekonečně,“ prohlásil jejich „otec“ David Černý v 90’ ČT24 moderované Jiřím Václavkem.
před 3 hhodinami

Do Česka míří film, jemuž se v Cannes tleskalo 19 minut

Mezigenerační trauma jedné umělecky založené rodiny zvedlo publikum canneského festivalu na nohy na devatenáct minut vyplněných potleskem. Pro české distributory i to může být posvěcením šťastné ruky. Filmy totiž někdy nakupují už roky před premiérou, kdy nemají k dispozici ani scénář, což může přinést obchodní riziko. Jindy vybírají přímo na festivalu.
před 9 hhodinami

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 13 hhodinami

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
včera v 17:26

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
včera v 11:10

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
27. 5. 2025

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
27. 5. 2025
Načítání...