Udržitelnost jako téma pro kulturní organizace i literaturu. Netisknout v Číně nestačí

8 minut
Udržitelnost jako téma pro kulturní organizace i literaturu
Zdroj: ČT24

V září se v Praze konaly dvě akce, které se soustředily na udržitelnost v kultuře. Galerie hlavního města Prahy (GHMP) řešila na veletrhu Art Book Fair ekologii a udržitelnost v knižním průmyslu. A konference Střed zájmu s podtitulem „udržitelnost jako způsob existence“ nabídla kulturním organizacím k tomuto tématu kontext i inspirativní příklady.

„Galerie Hlavního města Prahy sama vydává knihy a otázky, jak vydávat ekologicky knihy vizuálně a obsahově hodnotné, řešíme ve své každodennosti,“ uvedla k tématu veletrhu Art Book Fair mluvčí pořádající galerie Michaela Vrchotová.

K otázkám patří třeba ty, které na akci zazněly: Kolik stromů je třeba pokácet pro výrobu jedné knížky? A je digitální kniha ekologičtější než tištěná kopie? Zatímco v módním nebo potravinářském průmyslu je téma ekologie a udržitelnosti podle Michaely Vrchotové už samozřejmé, v knižním průmyslu je třeba ho více otevírat.

Knižní vydavatelé mohou svou uhlíkovou stopu snížit například tím, že budou tisknout v Česku, ne v Číně. „A nemusíme tisknout velké náklady, tím pádem se potom nebude skartovat,“ doplnila další konkrétní příklad Vrchotová. Veletrh také ukázal možnosti, jak využít tiskařský odpad, například vadné nebo jinak nevyužitelné tisky, třeba pro kreativní tvoření nejen dětí.

Udržitelnost v knižním průmyslu se dotýká i čtenářů. Přispět mohou třeba tím, že si knihu koupí z druhé ruky nebo si ji půjčí v knihovně.

Nejen uhlíková stopa

Udržitelná řešení a inspirace v širší kulturní praxi hledala v září mezinárodní konference Střed zájmu. „Měli jsme potřebu téma redefinovat, protože udržitelnost není už to samé, co bylo před pěti lety. Nejedná se jenom o uhlíkovou stopu, ale i o udržitelnost sociální a ekonomickou,“ upozornila Magdalena Müllerová, vedoucí kanceláře Kreativní Evropa, tedy programu Evropské unie na podporu kulturních a kreativních odvětví.

„Není to jen klima, ale upozorňovat můžeme i na sociální nerovnosti, genderovou rovnost nebo inkluze. Jsem přesvědčená, že pokud bude společnost spravedlivá ke všem, bude vzkvétat i ekonomicky,“ pokračovala Müllerová.

Konference podle ní měla mimo jiné kulturním organizacím pomoci si uvědomit, že vytváří uhlíkovou stopu, a tím mají dopad na klima, ale zároveň je také v jejich moci ovlivňovat veřejnost a upozorňovat na to, co ve společnosti nefunguje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 35 mminutami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 13 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 20 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...