Kde domov můj? Slova české hymny si do názvu autorské hry vypůjčilo plzeňské Divadlo Alfa. Představení s podtitulem „milostný dopis Československu“ je určeno pro dospívající publikum a ohlíží se za uplynulým stoletím a nejvýraznějšími mezníky v historii republiky. Řeší i témata češství a národní hrdosti.
„Tuto by Masaryk nikdá nedopustil.“ V Plzni můžou teenageři prožít 100 let Československa
Kdo se narodil ve stejném roce jako Československo, mohl za jediný život prožít plno překotných změn. Z této myšlenky nová inscenace vychází – dějiny republiky sleduje a komentuje jedna obyčejná plzeňská rodina.
Prožívá neustálé střídání období naděje, úlevy a radosti s následnou skepsí a deziluzí. Od budování mladé demokracie přes protektorát, padesátá léta, okupaci v roce 1968, normalizaci až po rozpad státu. Zajištění rekvizit, dobových fotografií a dokumentů přitom řešili tvůrci do posledních detailů. „Třeba špek se balí do parte Reinharda Heydricha,“ připojil příklad Martin Sádlo Bartůšek.
Autorská inscenace je dílem hostující dvojice Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček, druhý z nich je zároveň režisérem novinky. Oba s divadlem Alfa spolupracují pravidelně a oba se také pravidelně zaměřují na dospívající diváky. „Oslovit publikum ve věku teenagerů je nejsložitější, mají trošku jiný vztah k divadlu,“ je si vědom ředitel divadla Jakub Hora.
Tandem Jarkovský–Vašíček se v Plzni už snažil mladým přiblížit Shakespearova Hamleta, Hrabalovy Ostře sledované vlaky nebo realistické drama Gazdina roba.
Inscenace Kde domov můj? propojuje činohru s loutkovým divadlem a animovaným filmem. Vypravěč si navíc všechno natáčí – jak je u dnešní mládeže zvykem.