Třikrát vyprodáno a 5 hvězd od kritiků. Česká filharmonie nadchla New York

6 minut
Události: Česká filharmonie zaznamenala velký úspěch v Carnegie Hall
Zdroj: ČT24

Třetím koncertem v Carnegie Hall završila Česká filharmonie svá vystoupení v rámci Českého týdne v New Yorku. Nápis „Sold Out!“ – vyprodáno – se na plakátu na budově nejslavnějšího sálu na světě objevil každý večer, kdy tu Česká filharmonie koncertovala. V publiku zasedl i prezident Petr Pavel. Šéfdirigent Semjon Byčkov pak převzal Cenu Americké Dvořákovy společnosti za mimořádný přínos české hudbě. Američtí hudební kritici členy filharmonie odměnili pětihvězdičkovým hodnocením.

K neodolatelné atmosféře vánočního New Yorku letos přispěl i Český týden v Carnegie Hall. Hudebníkům z České filharmonie se hned třikrát podařilo vyprodat ikonický sál, ve kterém se tento orchestr v Americe představil poprvé v roce 1965. Od té doby tam zavítal devatenáctkrát.

„Carnegie Hall je bezpochyby nejslavnější sál na světě. A pro každý orchestr je svátkem si tady zahrát, ale vyprodat tři koncerty za sebou, to už je svátkem i pro Českou republiku,“ neskrýval radost David Mareček, ředitel České filharmonie, která odhaduje, že její koncerty v Carnegie Hall vidělo na devět tisíc diváků.

K prestiži ještě přispěla účast české hlavy státu na závěrečném koncertu. „Pro mě je to vzácná příležitost, jak být jako prezident České republiky přítomen něčemu, na co můžeme být právem hrdí,“ řekl prezident Petr Pavel.

„Carnegie Hall je sál, který je, dalo by se říct, mekkou všech hudebníků. Je to báječný akustický prostor. Je to místo, jímž kráčely hudební dějiny,“ řekl někdejší hudební ředitel a šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Do hudebních dějin patří i Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka. Ta měla světovou, mimořádně úspěšnou premiéru právě v Carnegie Hall v polovině prosince roku 1893. A právě předání ceny od amerického Dvořákova sdružení pro šéfdirigenta Semjona Byčkova a jeho orchestr přihlížel i prezident Pavel.

„Tato cena nese obří význam pro všechny z nás v České filharmonii,“ řekl Byčkov poté, co převzal cenu od Susan Lucakové, která se v roce 1990 pokoušela zabránit demolici domu, kde Dvořák na Manhattanu tři roky komponoval.

V Carnegie Hall vystupoval Gott i Vondráčková

Lucaková tehdy zachránila alespoň krb z Dvořákova obývacího pokoje, který teď vystavuje. „Dotkl se ho. A my tak vlastně cítíme, že když se ho dotýkáme, máme za to, že jsme s ním spojení. A všem, kteří sem přijdou, říkáme, ať se ho také dotknou. A každý má pak dobrý pocit,“ popsala Lucaková.

„Česká hudba má v New Yorku – jako ostatně všude jinde – obrovské renomé. Lidi nezajímají jenom klasické skladby od Dvořáka nebo Smetany, ale i nové talenty,“ vysvětlila ředitelka Českého centra v New Yorku Tereza Porybná.

Na jeviště ikonické koncertní budovy se kromě špiček spojených s klasickou hudbou touží postavit i muzikanti úspěšní v jiných žánrech. Vyprodat 2790 vstupenek se z tuzemských interpretů podařilo třeba Karlu Gottovi a Heleně Vondráčkové. „Já to považuji za vrchol a vím, že Karel také, tak o tom mluvil, jeho Las Vegas sólově a naše společné vystoupení v Carnegie Hall,“ nechala se slyšet česká hudebnice Helena Vondráčková v dokumentu režiséra Iva Macharáčka.

A zásadní byl teď newyorský koncert také pro Českou filharmonii – jeho přenos na internetu byl první ze zahraničí, který filharmonici nabídli. Přístupný bude ještě tři měsíce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
před 5 hhodinami

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
před 7 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 17 hhodinami

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
před 23 hhodinami

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.
25. 3. 2025
Načítání...