Třikrát vyprodáno a 5 hvězd od kritiků. Česká filharmonie nadchla New York

6 minut
Události: Česká filharmonie zaznamenala velký úspěch v Carnegie Hall
Zdroj: ČT24

Třetím koncertem v Carnegie Hall završila Česká filharmonie svá vystoupení v rámci Českého týdne v New Yorku. Nápis „Sold Out!“ – vyprodáno – se na plakátu na budově nejslavnějšího sálu na světě objevil každý večer, kdy tu Česká filharmonie koncertovala. V publiku zasedl i prezident Petr Pavel. Šéfdirigent Semjon Byčkov pak převzal Cenu Americké Dvořákovy společnosti za mimořádný přínos české hudbě. Američtí hudební kritici členy filharmonie odměnili pětihvězdičkovým hodnocením.

K neodolatelné atmosféře vánočního New Yorku letos přispěl i Český týden v Carnegie Hall. Hudebníkům z České filharmonie se hned třikrát podařilo vyprodat ikonický sál, ve kterém se tento orchestr v Americe představil poprvé v roce 1965. Od té doby tam zavítal devatenáctkrát.

„Carnegie Hall je bezpochyby nejslavnější sál na světě. A pro každý orchestr je svátkem si tady zahrát, ale vyprodat tři koncerty za sebou, to už je svátkem i pro Českou republiku,“ neskrýval radost David Mareček, ředitel České filharmonie, která odhaduje, že její koncerty v Carnegie Hall vidělo na devět tisíc diváků.

K prestiži ještě přispěla účast české hlavy státu na závěrečném koncertu. „Pro mě je to vzácná příležitost, jak být jako prezident České republiky přítomen něčemu, na co můžeme být právem hrdí,“ řekl prezident Petr Pavel.

„Carnegie Hall je sál, který je, dalo by se říct, mekkou všech hudebníků. Je to báječný akustický prostor. Je to místo, jímž kráčely hudební dějiny,“ řekl někdejší hudební ředitel a šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Do hudebních dějin patří i Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka. Ta měla světovou, mimořádně úspěšnou premiéru právě v Carnegie Hall v polovině prosince roku 1893. A právě předání ceny od amerického Dvořákova sdružení pro šéfdirigenta Semjona Byčkova a jeho orchestr přihlížel i prezident Pavel.

„Tato cena nese obří význam pro všechny z nás v České filharmonii,“ řekl Byčkov poté, co převzal cenu od Susan Lucakové, která se v roce 1990 pokoušela zabránit demolici domu, kde Dvořák na Manhattanu tři roky komponoval.

V Carnegie Hall vystupoval Gott i Vondráčková

Lucaková tehdy zachránila alespoň krb z Dvořákova obývacího pokoje, který teď vystavuje. „Dotkl se ho. A my tak vlastně cítíme, že když se ho dotýkáme, máme za to, že jsme s ním spojení. A všem, kteří sem přijdou, říkáme, ať se ho také dotknou. A každý má pak dobrý pocit,“ popsala Lucaková.

„Česká hudba má v New Yorku – jako ostatně všude jinde – obrovské renomé. Lidi nezajímají jenom klasické skladby od Dvořáka nebo Smetany, ale i nové talenty,“ vysvětlila ředitelka Českého centra v New Yorku Tereza Porybná.

Na jeviště ikonické koncertní budovy se kromě špiček spojených s klasickou hudbou touží postavit i muzikanti úspěšní v jiných žánrech. Vyprodat 2790 vstupenek se z tuzemských interpretů podařilo třeba Karlu Gottovi a Heleně Vondráčkové. „Já to považuji za vrchol a vím, že Karel také, tak o tom mluvil, jeho Las Vegas sólově a naše společné vystoupení v Carnegie Hall,“ nechala se slyšet česká hudebnice Helena Vondráčková v dokumentu režiséra Iva Macharáčka.

A zásadní byl teď newyorský koncert také pro Českou filharmonii – jeho přenos na internetu byl první ze zahraničí, který filharmonici nabídli. Přístupný bude ještě tři měsíce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
před 10 hhodinami

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Objeví se i známé tváře

Jeden z nejoceňovanějších televizních hitů posledních let Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Černá komedie se tentokrát přesunula do Thajska. Než se odhalí oběť tragédie, stráví diváci jeden týden s pestrou paletou postav. Mnohdy bizarní figury z té nejbohatší společenské vrstvy hrají neokoukané i známé tváře – v nové sérii se objeví třeba Jason Isaacs ze série o Harrym Potterovi nebo Walton Goggins známý z filmů Quentina Tarantina. První dvě řady získaly patnáct televizních cen Emmy a dva Zlaté glóby. Už teď je potvrzená i čtvrtá série.
17. 2. 2025

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
14. 2. 2025

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na výstavě s názvem Svoboda navzdory v pražském Artivist Labu.
13. 2. 2025

Buffy opět přemůže upíry, její návrat by ale divákům krev pít neměl

Na obrazovky se vrátí seriálová postava, která si na přelomu milénia získala i spoustu českých fanoušků. Chystá se totiž reboot Buffy, přemožitelky upírů, navíc opět se Sarah Michelle Gellarovou, kterou tato role proslavila. Část reakcí na „další kapitolu v Buffyverzu“ je nadšená, část se ptá, jestli si „upíří“ hrdinka spíš nevyláme zuby.
12. 2. 2025
Načítání...