Tomáš Tichý toho v obrazech příliš nenamluví

Reportáž: Výstava Tomáše Tichého (zdroj: ČT24)

Tomáš Tichý je vystudovaný restaurátor, po škole se ale oboru vůbec nevěnoval. Vlastní tvorba ho lákala víc. Na svých plátnech se zastřenými postavami vyostřuje především sociologická témata. Tichého práce pod názvem Pevnost nyní vystavuje pražská The Chemistry Gallery.

Do realistických kulis se Tichý snaží zakomponovat témata, která souvisí s globalizací a ekonomikou. V jednom jeho obrazu se odrazil například fenomén současné multimediální doby - selfie. „Akt focení sebe sama považuju za znak naší společnosti. V protikladu k principu zahleděnosti stavím další prvky, třeba hořící keř jako biblický odkaz na nějaký vyšší princip,“ vysvětlil.  

Kolotoč pro umělce zase symbolizuje čas a opakování vzniku a zániku. „Zároveň ho chápu jako protiklad k desítky let přetrvávajícímu ekonomickému myšlení, které spoléhá na nekonečný růst a nekonečnost zdrojů. Máme pocit, že se pohybujeme směrem dopředu, ale jsme na stejném místě,“ obává se Tomáš Tichý.  

Zamýšlet se nad společenskými problémy je pro výtvarníka i způsob, jak zkoumat sám sebe. 

Ve svých obrazech se vypořádávám s okolní realitou a snažím se v ní najít své místo. Nechci přitom sklouznout do přílišného vyprávění, chci příběh začít a baví mě, když se odehraje až v divákovi.
Tomáš Tichý

Dobýt Pevnost Tomáše Tichého mohou návštěvníci v The Chemistry Gallery do 19. března.