Temný rytíř vydělal v rekordním čase přes 400 milionů dolarů

Los Angeles - Páté pokračování batmanovské ságy Temný rytíř dosáhlo dalšího hollywoodského rekordu: za pouhých 18 dní vydělal přes 400 milionů dolarů (6,2 miliardy korun), což je podle distributorského studia Warner Bros. nejrychlejší finanční objem v dějinách kinematografie. Úspěšný film navíc překročil tuto hranici téměř dvakrát rychleji, než tomu bylo u držitele dosavadního rekordu, který držel Shrek 2. Tento animovaný snímek překročil hranici 400 milionů dolarů "až" za 43 dní po uvedení do kin.

Temný rytíř se již stal osmým komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob a brzy se může stát sedmým. A to posunem ze současných 400,3 milionu dolarů na více než 403,7 milionu, čímž by nejen porazil první díl Spidermana, ale stal by se tak vůbec nejlukrativnější adaptací nějakého komiksu, poznamenala agentura AP.

Temný rytíř je volným pokračováním filmu Batman začíná, který popsal počátky legendy o tajemném Batmanovi a jeho zjevení coby síly dobra v Gotham City. Nový počin začíná tam, kde předchozí batmanovský snímek skončil. Anarchistický Joker děsí politiky, policii i veřejnost pečlivě připravenou sérií vražd, únosů a bombových útoků, které mají srazit Gotham na kolena. Zdá se, že jedině Batman je schopen jeho řádění zastavit.

Podle mnoha zámořských recenzentů se dvouapůlhodinový Temný rytíř zařadil k nemálo pokračováním úspěšných snímků, které se kvalitě prvního dílu vyrovnávají anebo ji překonávají. Kritiky vyzdvihují výkon Christiana Balea v titulní roli, ale i strhující a v nemálo ohledech morálně znepokojující příběh, který podle mnoha hlasů daleko přesahuje běžnou filmovou adaptaci komiksu. Přitažlivosti prý dodává i to, že se zde v roli Jokera objevuje ve své poslední roli tragický zesnulý herec Heath Ledger, navíc prý hraje tak, že by si podle mnohých zasloužil posmrtně Oscara.

Veleúspěšný film vstupuje do českých kin ve čtvrtek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Olivia Rodrigová se vyzpívala z krachu lásky

Americká popová zpěvačka Olivia Rodrigová vydala své třetí studiové album. Deska You Seem Pretty Sad for a Girl So in Love emotivně mapuje zamilovanost i následný krach jednoho vztahu. Na albu vystupuje jako host i zpěvák kapely The Cure Robert Smith.
před 17 hhodinami

Konec jara prožívají na Zábradlí Brežněv i Dubček

Pražské Divadlo Na zábradlí jako poslední premiéru sezony uvádí dokumentární inscenaci Konec jara. Hra se vrací k jednáním předcházejícím srpnové invazi v roce 1968, ale i k tomu, co se pak dělo.
před 17 hhodinami

Spor o vysílání filmu Sbormistr končí, strany uzavřely smír

Obvodní soud pro Prahu 4 schválil smír ve sporu o televizní vysílání filmu Sbormistr. Strany se dohodly ve všech bodech žaloby na kompromisu. ČT to sdělil Ivan David, advokát ženy, která na producenty snímku podala žalobu. Potvrdil to také mluvčí České televize Radek Konečný. Proti rozhodnutí není možné se odvolat, spor tak končí.
před 18 hhodinami

„Musíme bojovat proti tomuto návrhu.“ Ředitelé ČT a ČRo chtějí zachovat poplatky

„Ty podmínky, které byly dneska zveřejněné, jsou nepřijatelné,“ odsoudil ředitel České televize Hynek Chudárek návrh na změnu financování veřejnoprávních médií, který v pondělí 15. června představila vláda. „Musíme bojovat proti tomuto návrhu,“ deklaroval. „Já pořád věřím, že ještě je prostor pro diskusi,“ řekl ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, ale vzápětí dodal, že je v tomto ohledu mírným pesimistou. Ředitelé ČT a ČRo odpovídali v Interview ČT24 na otázky Jiřího Václavka ohledně postupů vládní koalice i plánů obou médií, jak na změny reagovat.
15. 6. 2026

Ve svatovítské katedrále zazněly nové varhany, požehnal jim Graubner

Konečná cena za nové varhany v katedrále sv. Víta na Pražském hradě bude do 160 milionů korun, řekl předseda správní rady Nadačního fondu Svatovítské varhany Vojtěch Mátl. Většina peněz už se vybrala ve sbírce, veřejnost se do ní může stále zapojit. Novému nástroji v pondělí při liturgii vedené pražským arcibiskupem Stanislavem Přibylem požehnal jeho předchůdce Jan Graubner. Zazněly Dvořákovy, Händelovy, Haydnovy a Saint-Säensovy skladby za doprovodu České filharmonie.
15. 6. 2026Aktualizováno15. 6. 2026

Strážnický modrotisk slaví 120 let. Ohrožují ho ale levné kopie

Strážnická modrotisková dílna letos oslaví 120 let od svého založení. Současně však bojovala o přežití kvůli levným napodobeninám tradičního modrotisku. Na její záchranu přispěli lidé ve veřejné sbírce téměř 700 tisíc korun. Část vybraných peněz chce dílna využít také na osvětu, aby zákazníci dokázali odlišit originál od padělku.
13. 6. 2026

V Kyjevě odstranili pomník spisovatele Bulgakova, na sítích vypukly spory

Z ukrajinské metropole byla odstraněna socha sovětského spisovatele Michaila Bulgakova, autora známého románu Mistr a Markétka. Navzdory tomu, že o tomto kroku bylo rozhodnuto už na konci loňského roku, se o něm nyní na sociálních sítích a v médiích vedou spory – a to jak v ukrajinštině, tak ruštině. Odstraňování části památníků na Ukrajině probíhá v souladu s takzvaným dekolonizačním zákonem z roku 2023.
13. 6. 2026

Disertační práci architekta Wiesnera i deník jeho ženy vystaví ve vile Stiassni

Disertační práci významného architekta Ernsta Wiesnera, deník jeho manželky Evy i rodinné fotografie převzal v Brně Národní památkový ústav. Vzácné archiválie budou k vidění ve vile Stiassni, jedné z Wiesnerových staveb. Z Velké Británie je přivezl generální konzul David Frous, který je převzal od anglického dárce Timothyho Wilkinsona, jehož rodina se s Wiesnerovými blízce přátelila.
12. 6. 2026
Načítání...