Svět knihy letos mluví německy, přivítá ale také Johna Boyna či Alexe Ahndorila

3 minuty
Začíná Svět knihy
Zdroj: ČT24

V Praze začíná knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Letos na čestného hosta „povýšil“ dlouholetý spřízněný projekt Das Buch, který seznamuje se současnou německojazyčnou literaturou. Na holešovické Výstaviště ale dorazí hosté celkem ze čtyřiceti zemí a regionů. K hvězdám patří irský romanopisec John Boyne, francouzský komiksový autor Alexis Nolent a pojem severské krimi Alex Ahndoril. Naopak účast zrušila ruská exilová autorka Ljudmila Ulická. Svůj stánek má na Světě knihy také Česká televize.

Mezi hlavní jména devětadvacátého Světa knihy Praha se určitě počítá právě Ir Boyne. Jeho román z koncentračního tábora Chlapec v pruhovaném pyžamu se stal moderní klasikou. Fanoušci komiksu ocení setkání s francouzským autorem Nolentem alias Matzem, který je známý díky sérii Zabiják.

Pod pseudonymem se skrývá i host ze Švédska – Alex Ahndoril je ve skutečnosti manželský a spisovatelský pár Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril. V Praze představí trilogii klasických detektivek, čtenáři si ale především oblíbili sérii severské krimi, kterou manželé napsali pod pseudonymem Lars Kepler.

Z německého exilu měla přijet ruská spisovatelka Ljudmila Ulická, výrazná představitelka protiputinovské opozice v literatuře. Své vystoupení na festivalu však zrušila. Hostem veletrhu přitom měla být už v roce 2022, tehdy jí příjezd znemožnil status žadatele o politický azyl v Německu.

Německy psanou literaturu připomene i Kafka

Prioritou letošního programu je přiblížit návštěvníkům do 26. května současnou tvorbu autorů z Německa, Švýcarska a Rakouska. Třeba prozaika Bernharda Schlinka, který se proslavil románem Předčítač zfilmovaným s Kate Winsletovou v hlavní roli, nebo Tonia Schachingera – syn rakouského diplomata s latinskoamerickými kořeny po matce zúročil své zkušenosti z elitního vídeňského gymnázia v oceňovaném románu Echtzeitalter.

Řada představovaných knih – nejen z německojazyčného prostoru – nedávno vyšla či brzy vyjde v českém překladu. Případně mají další vazby na český literární prostor. Kupříkladu rakouský kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler vydal spolu s Jaroslavem Rudišem komiks Noční chodci.

Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril alias Lars Kepler či Alex Ahndoril
Zdroj: Svět knihy Praha/Karl Nodrlund

Velkým pojítkem je pak sté výročí úmrtí Franze Kafky, které připadá na 3. června a které Svět knihy rovněž připomíná řadou akcí. Od pražského, německy píšícího a světově proslulého literáta si letošní ročník navíc vypůjčil motto: Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás.

Zastoupení má na Světě knihy také jedna z jeho nejprestižnějších konkurencí – Frankfurtský knižní veletrh. Ten si za čestného hosta pro rok 2026 zvolil Česko. „Český knižní trh je teď v popředí zájmu a my se musíme snažit toho maximálně využít,“ podotýká ředitel Světa knihy Radovan Auer.

Z českých literátů lze na Světě knihy potkat třeba ty s nominací či vítězstvím v cenách Magnesia Litera, jako jsou Radka Denemarková, Bianca Bellová, Alexej Sevruk či Alena Machoninová.

8 minut
Pozvánka do stánku České televize
Zdroj: ČT24

ČT představí knihy podle pořadů

V nabídce tuzemské tvorby nechybí stánek České televize. Zve na besedy s osobnostmi, autogramiády i knižní novinky inspirované pořady ČT.

„Zahajujeme knihou Krajinou vína po Slovensku, program pokračuje Toulavou kamerou, už třicáté sedmé pokračování, či Hyde Parkem Civilizace s Danem Stachem. V pátek se budeme věnovat dětem, speciálně pro ně jsme vydali publikaci Václava Chaloupka Chvilky v přírodě a knihu Kdopak by se čertů bál, která předběhla Večerníček, ten se bude vysílat na podzim,“ zmínil některé tituly výkonný ředitel obchodu ČT Hynek Chudárek.

Chystá se rovněž beseda se zahraničními zpravodaji k titulu Zápasící Ukrajina. Milovníci pečení ocení kuchařku Pečení po ránu, která se stala bestsellerem Edice ČT za loňský rok. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 2 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 9 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
včera v 18:00

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...