„Stárnoucí režisér má jen hemoroidy a pozvánky na festivaly.“ V Praze převzal Gilliam cenu

2 minuty
Terry Gilliam dostal cenu na pražském festivalu
Zdroj: ČT24

Terry Gilliam navštívil Česko. Jeden ze členů satirické skupiny Monty Python, výtvarník a režisér byl hlavním hostem sci-fi festivalu Future Gate v Praze. Převzal zde ocenění za celoživotní přínos vědeckofantastickému žánru.

Cenu nechal festival vyrobit přímo pro Terryho Gilliama, podoba sošky odkazuje k jeho snímku Brazil. Příběh inspirovaný Orwellovým dystopickým románem 1984 filmoví kritici řadí do sci-fi, přestože sám Gilliam se k tomuto žánru nehlásí. „Netočím sci-fi. Takže získat cenu na sci-fi festivalu je krásná ironie,“ prohlásil k ocenění.

K filmu a režii se dostal díky svým ilustracím. Tvořil je poté, co se do Anglie přestěhoval z rodné Minnesoty. Jeho ploškové animace se staly neodmyslitelnou součástí Monty Pythonova létajícího cirkusu, seriálu pojmenovaného po dnes už legendární komediální skupině.

Učili se na place

„Inspirací mi byl nedostatek času a nedostatek peněz. Měl jsem pár týdnů a pár set liber. Takže jediné, co jsem zvládal, bylo stříhání obrázků a vytváření zvuků,“ podotkl Gilliam. Nízký rozpočet zpočátku provázel celý televizní seriál. Až po šesti letech skupina získala dostatek financí na celovečerní snímek – svéráznou adaptaci o Králi Artušovi Monty Python a Svatý grál.

„Co máme dělat, jsme se učili na place. A dělali jsme spoustu hloupých chyb,“ připouští Gilliam. „Ten film nakonec dopadl dobře,“ dodal. Kritika naopak strhala Gilliamův první samostatný režijní počin – komedii Žvahlav z konce sedmdesátých let. Později ale jako režisér prorazil. Dosud natočil třináct snímků.

„To jediné, co stárnoucí režisér má, jsou hemeroidy a pozvánky na festivaly,“ prohlásil Gilliam. „Já mám jenom ty pozvánky,“ upřesnil. A pozvánky bude dostávat dál. Příští rok půjde do kin jeho další film – s názvem The Carnival at the End of Days a s Johnnym Deppem v hlavní roli.

Festival Future Gate pokračuje v Praze do konce září. V říjnu se pak postupně přesune do Olomouce, Šumperku, Hodonína, Brna, Plzně, Hradce Králové a nakonec do slovenských Košic.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Láska, sex a draci. Populární romantasy mění představy o romantice

Něco magie, fantastických světů, epických bitev, romantických citů i erotické vášně je literární směs, která ke knize připoutá miliony čtenářů (nebo spíše čtenářek) po celém světě. Subžánr romantasy nabral v uplynulých letech i díky sociálním sítím na popularitě, která neklesá. A proměnil vnímání romantické literatury jako takové.
před 3 hhodinami

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 9 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 22 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
včera v 10:30

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025
Načítání...