„Stárnoucí režisér má jen hemoroidy a pozvánky na festivaly.“ V Praze převzal Gilliam cenu

2 minuty
Terry Gilliam dostal cenu na pražském festivalu
Zdroj: ČT24

Terry Gilliam navštívil Česko. Jeden ze členů satirické skupiny Monty Python, výtvarník a režisér byl hlavním hostem sci-fi festivalu Future Gate v Praze. Převzal zde ocenění za celoživotní přínos vědeckofantastickému žánru.

Cenu nechal festival vyrobit přímo pro Terryho Gilliama, podoba sošky odkazuje k jeho snímku Brazil. Příběh inspirovaný Orwellovým dystopickým románem 1984 filmoví kritici řadí do sci-fi, přestože sám Gilliam se k tomuto žánru nehlásí. „Netočím sci-fi. Takže získat cenu na sci-fi festivalu je krásná ironie,“ prohlásil k ocenění.

K filmu a režii se dostal díky svým ilustracím. Tvořil je poté, co se do Anglie přestěhoval z rodné Minnesoty. Jeho ploškové animace se staly neodmyslitelnou součástí Monty Pythonova létajícího cirkusu, seriálu pojmenovaného po dnes už legendární komediální skupině.

Učili se na place

„Inspirací mi byl nedostatek času a nedostatek peněz. Měl jsem pár týdnů a pár set liber. Takže jediné, co jsem zvládal, bylo stříhání obrázků a vytváření zvuků,“ podotkl Gilliam. Nízký rozpočet zpočátku provázel celý televizní seriál. Až po šesti letech skupina získala dostatek financí na celovečerní snímek – svéráznou adaptaci o Králi Artušovi Monty Python a Svatý grál.

„Co máme dělat, jsme se učili na place. A dělali jsme spoustu hloupých chyb,“ připouští Gilliam. „Ten film nakonec dopadl dobře,“ dodal. Kritika naopak strhala Gilliamův první samostatný režijní počin – komedii Žvahlav z konce sedmdesátých let. Později ale jako režisér prorazil. Dosud natočil třináct snímků.

„To jediné, co stárnoucí režisér má, jsou hemeroidy a pozvánky na festivaly,“ prohlásil Gilliam. „Já mám jenom ty pozvánky,“ upřesnil. A pozvánky bude dostávat dál. Příští rok půjde do kin jeho další film – s názvem The Carnival at the End of Days a s Johnnym Deppem v hlavní roli.

Festival Future Gate pokračuje v Praze do konce září. V říjnu se pak postupně přesune do Olomouce, Šumperku, Hodonína, Brna, Plzně, Hradce Králové a nakonec do slovenských Košic.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 9 hhodinami

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 16 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 16 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
2. 4. 2025

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
2. 4. 2025Aktualizováno2. 4. 2025

Kvíz: Jak dobře znáte Andersenovy pohádky?

Hans Christian Andersen napsal za svůj život na sto padesát pohádkových příběhů. Malá mořská víla, Ošklivé káčátko nebo Císařovy nové šaty patří k těm nejznámějším. Ověřte si v kvízu, připomínajícím 220 let od narození slavného pohádkáře, jestli je dobře znáte i vy.
2. 4. 2025
Načítání...