„Stárnoucí režisér má jen hemoroidy a pozvánky na festivaly.“ V Praze převzal Gilliam cenu

Terry Gilliam dostal cenu na pražském festivalu (zdroj: ČT24)

Terry Gilliam navštívil Česko. Jeden ze členů satirické skupiny Monty Python, výtvarník a režisér byl hlavním hostem sci-fi festivalu Future Gate v Praze. Převzal zde ocenění za celoživotní přínos vědeckofantastickému žánru.

Cenu nechal festival vyrobit přímo pro Terryho Gilliama, podoba sošky odkazuje k jeho snímku Brazil. Příběh inspirovaný Orwellovým dystopickým románem 1984 filmoví kritici řadí do sci-fi, přestože sám Gilliam se k tomuto žánru nehlásí. „Netočím sci-fi. Takže získat cenu na sci-fi festivalu je krásná ironie,“ prohlásil k ocenění.

K filmu a režii se dostal díky svým ilustracím. Tvořil je poté, co se do Anglie přestěhoval z rodné Minnesoty. Jeho ploškové animace se staly neodmyslitelnou součástí Monty Pythonova létajícího cirkusu, seriálu pojmenovaného po dnes už legendární komediální skupině.

Učili se na place

„Inspirací mi byl nedostatek času a nedostatek peněz. Měl jsem pár týdnů a pár set liber. Takže jediné, co jsem zvládal, bylo stříhání obrázků a vytváření zvuků,“ podotkl Gilliam. Nízký rozpočet zpočátku provázel celý televizní seriál. Až po šesti letech skupina získala dostatek financí na celovečerní snímek – svéráznou adaptaci o Králi Artušovi Monty Python a Svatý grál.

„Co máme dělat, jsme se učili na place. A dělali jsme spoustu hloupých chyb,“ připouští Gilliam. „Ten film nakonec dopadl dobře,“ dodal. Kritika naopak strhala Gilliamův první samostatný režijní počin – komedii Žvahlav z konce sedmdesátých let. Později ale jako režisér prorazil. Dosud natočil třináct snímků.

„To jediné, co stárnoucí režisér má, jsou hemeroidy a pozvánky na festivaly,“ prohlásil Gilliam. „Já mám jenom ty pozvánky,“ upřesnil. A pozvánky bude dostávat dál. Příští rok půjde do kin jeho další film – s názvem The Carnival at the End of Days a s Johnnym Deppem v hlavní roli.

Festival Future Gate pokračuje v Praze do konce září. V říjnu se pak postupně přesune do Olomouce, Šumperku, Hodonína, Brna, Plzně, Hradce Králové a nakonec do slovenských Košic.