Soubor Komedie začíná poslední sezonu hrou o konečnosti

Praha – I poslední sezonu v Divadle Komedie je soubor Pražského komorního divadla věrný svému repertoárovému zaměření na současnou dramatiku z německy mluvících zemí. Sezonu zahajuje adaptací románu Agnes švýcarského spisovatele Petera Stamma.

Inscenaci připravuje s Ivanou Uhlířovou a Martinem Pechlátem německý režisér Alexander Riemenschneider. Hra zkoumá současnou podobu milostného dramatu, touhu po blízkosti a hranice všudypřítomné samoty. „Agnes vypráví příběh muže a ženy, kteří se zaplétají do svých představ, takže stírají hranici mezi fantazií a skutečností,“ doplnila překladatelka románu a dramaturgyně Viktorie Knotková.

Výběr této adaptace podle ní souvisí i se stávající situací souboru, které v Divadle Komedie skončí příští rok v červnu. V grantovém řízení dostalo méně peněz a není tak schopno dostát umělecké koncepci, k níž se původně zavázalo.

Reportáž Jiřího Svobody (zdroj: ČT24)

„Text nás zaujal proto, že jsme hledali k poslední sezoně v Komedii takový, který se zabývá konečností, vzpomínkami, lidskou touhou utkvět někomu v paměti,“ uvedla Knotková.

Premiéru má Agnes 22. září, nejbližší představení jsou naplánována na 26. a 30. září.