Sluha dvou pánů - londýnského divadla i pražských kin

Praha - Italská komedie commedie dell'arte Carla Goldoniho Sluha dvou pánů zahájí třetí sezonu živých přenosů divadelních inscenací v českých kinech. Nejde o představení, které se už patnáct let hraje na prknech pražského Národního divadla, ale anglickojazyčnou verzi v podání Národního divadla v Londýně.

Po několika úspěšných sezonách Metropolitní opery v New Yorku se tak nyní budou moci zájemci seznámit s projektem nazvaným NT Live (National Theatre Live), který nabídne přímé přenosy vybraných divadelních představení z londýnského Národního divadla.

Dramaturgie přenosů se zaměřila jak na klasické komedie včetně Shakespearovy Komedie omylů, tak na současné drama. Zájemci je mohou vidět v pražských kinech Světozor, Oko a Aero. Představení jsou přenášena živě, v angličtině s českými a anglickými titulky.

Režisérem Sluhy dvou pánů byl umělecký ředitel Národního divadla Nicholas Hytner, který příběh z 18. století přesunul do Brightonu kolem roku 1960. V hlavní roli vystoupí James Corden, populární televizní komik, který se proslavil vlastním sitcomem Gavin & Stacey, kde vystupuje jako Smithy - veselý a svéhlavý milovník fotbalu a piva.

V říjnu bude uvedena druhá inscenace s názvem The Kitchen, která je dílem dramatika Arnolda Weskera. Hra byla napsána v roce 1957 a nabízí pohled do rušné suterénní kuchyně obrovské restaurace ve West Endu, kde německý šéfkuchař Peter prožívá milostnou aférku s vdanou britskou servírkou Monikou. V hlavní roli se představí Tom Brooke.

Třetí hrou uvedenou v rámci projektu bude v prosinci novinka Johna Hodge nazvaná Collaborators. Na jeho kontě jsou scénáře k filmům Trainspotting, Mělký hrob či Pláž. Zaměřil se v ní na imaginární setkání Stalina s prozaikem a dramatikem Michailem Bulgakovem.

Třetí sezonu NT Live uzavře v březnu 2012 rodinná shakespearovská Komedie omylů, v níž se hlavní role zhostí oblíbený britský televizní komik Lenny Henry