Síla psa přitáhla ceny BAFTA, cenu má i Will Smith z filmu o tenistkách Williamsových

Nejlepším filmem roku 2021 se podle cen BAFTA stal western Síla psa, který je počtem nominací favoritem Oscarů. Britská akademie filmového a televizní umění ocenila rovněž režisérku tohoto titulu Jane Campionovou. Herecká ocenění za hlavní role náleží Willu Smithovi a Joanně Scanlanové.

Temný western Síla psa pojednává o tvrdém rančerovi (ztvárnil ho Benedict Cumberbatch), který svou homosexualitu potlačuje agresí vůči svým blízkým. Sedmašedesátiletá novozélandská režisérka, známá romantickým dramatem Piano, příběh natočila pro Netflix podle vlastního scénáře po více než dekádě od posledního titulu.

Za režii Síly psa obdržela i nominaci na Oscara. Pokud by sošku získala, byla by teprve třetí režisérkou v historii cen. O vítězích Oscarů se rozhodne 27. března.

Z britských vítězných snímků není Síla psa jediná, která se objevuje i v nominacích Amerických filmových cen. Šanci má i třeba životopisný příběh Král Richard: zrození šampionek. Cenu BAFTA pro nejlepšího herce obdržel americký herec Will Smith, který se převtělil v otce tenistek Williamsových, jejichž kariéru film sleduje.

Z hereček v hlavní roli nejvíce zaujala Britka Joanna Scanlanová v hořkém Epilogu lásky. V něm vdova po muži, kvůli němuž konvertovala k islámu, zjišťuje, že její manžel vedl tajný život.

Producenti Síly psa s cenou BAFTA pro nejlepší film
Zdroj: Joel C Ryan/APInvision/ČTK

Ve vedlejších rolích uspěla Ariana DeBoseová z remaku muzikálu West Side Story a americký neslyšící herec Troy Kotsur z dramatu CODA (V rytmu srdce) o slyšící dívce z neslyšící rodiny, jejímž snem je stát se zpěvačkou.

V kategorii vyhrazené britské kinematografii udělili akademici cenu černobílému Belfastu, v němž se Kenneth Branagh nechal inspirovat vlastním dětstvím v Severním Irsku. Nejlepší původní scénář stál na začátku komediálního dramatu Lékořicová pizza o dospívání v sedmdesátých letech. Mezi neanglicky mluvenými filmy byla vybrána japonská adaptace Murakamiho povídek Drive My Car. Všechny tyto tituly mají šanci stát se na Oscarech nejlepším filmem roku 2021.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 1 hhodinou

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 14 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 21 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...