Nejlepším filmem roku 2023 je podle cen Český lev film Bratři. Drama o odbojové skupině bratří Mašínů natočil jejich vzdálený příbuzný Tomáš Mašín. Herecké ceny si v jednatřicátém ročníku odnesli Simona Peková, Kryštof Hádek, Milena Steinmasslová a Tomáš Jeřábek. Na většině oceněných titulů se podílela Česká televize.
Drama o útěku bratří Mašínů vybral Český lev jako film roku 2023
Drama Bratři se vrací k dodnes rozporuplnému příběhu z doby studené války. Hraný snímek se k divákům dostal přesně sedmdesát let poté, co se část členů odbojové skupiny bratří Mašínů pokusila o útěk na Západ. Chtěli se připojit k tamnímu boji proti komunistům. Bratři vstupovali do závěrečného večera Českých lvů s nejvíce, tedy patnácti nominacemi. Odnesli si jednu jedinou, byť v nejsledovanější kategorii – za nejlepší film roku.
Cena za režii patří režisérské dvojici Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar, kteří natočili hororově laděnou komedii Přišla v noci.
„V mém životě se stala věc, která je pro mě ve své podstatě nepochopitelná. Prostě dva dobrodruzi mě vykopali jako trilobita v pasáži Alfa v Brně, kde naše HaDivadlo sídlí, a vynesli na světlo,“ poděkovala režisérům Simona Peková. Devětašedesátiletá herečka převzala svého prvního Lva za hlavní roli. Ztvárnila svéráznou šedesátnici, která vtrhne do života svého syna a jeho přítelkyně.
Nejlepší herečkou ve vedlejší roli je Milena Steinmasslová. V detektivním příběhu Němá tajemství ztvárnila matku muže, který po nehodě trpí afázií, vážnou poruchou, která ovlivňuje schopnost mluvit a porozumět řeči.
„Jde o příběh, který v rámci kriminálního žánru zkoumá kvalitu lidského života a to, jak ji vnímáme. Co považujeme za život, který stojí za to žít,“ uvedla k Němým tajemstvím držitelka Českého lva za nejlepší scénář Alice Nellis.
„Mohu vám odpovědět protiotázkou?“ zeptal by se nejspíše Standa Pekárek, hlavní hrdina seriálu Volha, kdyby přebíral Českého lva za Kryštofa Hádka. Ten si sošku pro nejlepšího herce v hlavní roli vysloužil za postavu kariéristického řidiče Československé televize.
Za vedlejší roli v seriálu Volha byl svým prvním Českým lvem oceněn Tomáš Jeřábek. V seriálu, který nahlíží do zákulisí někdejší Československé televize, hrál produkčního.
Volhu ocenili hlasující členové České filmové a televizní akademie (ČFTA) rovněž za masky. K věrohodné cestě časem hercům pomohli Martin Valeš, Jana Bílková a Martin Větrovec.
Tesilové kalhoty a další módní kousky z dob československé normalizace nemohly chybět mezi nejlepšími kostýmy loňského roku. Český lev totiž opět patří seriálu Volha, konkrétně kostymérce Vladimíře Pachl Fomínové.
Volha zvítězila navíc v kategorii nejlepší seriál loňského roku. Vznikla v režii a podle scénáře Jana Pachla a uvedla ji Česká televize.
Druhého televizního Lva za nejlepší televizní film a minisérii si odnáší Matematika zločinu, opírající se o skutečný případ justičního omylu. Ocenění je úspěchem pro TV Nova.
Už jste se zálohovali? Důležitá otázka ve sci-fi Bod obnovy, která se odehrává v blízké budoucnosti, kdy lidé mají ústavní právo pokračovat v životě i poté, co zemřou. Snímek je působivý i díky nejlepšímu zvuku, který zajistili Lukáš Ujčík, Samuel Jurkovič a Jan Šulcek.
Svět roku 2041 pomohla vytvořit scénografie Ondřeje Lipenského, i on si odnáší Českého lva. Futuristické prostředí postavili tvůrci na budovách z dob socialismu, které upravily v postprodukci.
Ve sběru Českých lvů pokračoval Bod obnovy díky kameramanovi Filipu Markovi a střihači Jaroslawu Kamińskému.
Jediná soška čekala na tragikomedii Tancuj Matyldo o životě s Alzheimerovou chorobou. Došel si pro ni Michal Pavlíček za hudbu.
Z loňské dokumentární tvorby vyzdvihli akademici snímek Miroslava Janka Všechno dobře dopadne. Přináší divákům nejen prostý pohled do fungování organismu včelstva, které je v současnosti ohroženým druhem, či na práci včelařů, ale nutí je k zamyšlení nad sebou samými.
Nejlepší krátký film natočil Jan Hecht. Příběh Atestace o mladém nezkušeném lékaři, jehož první noční služba se promění v boj o dětský život, čerpá ze skutečného případu Adama Vyčítala. Ten skončil po operaci mandlí ve vigilním kómatu.
Animovaným filmem roku 2023 se stal snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo režiséra a výtvarníka Filipa Pošivače. Příběh na téma jinakosti vypráví o jedenáctiletém klukovi, který od narození svítí. Jeho možná až přespříliš starostliví rodiče se ho snaží držet doma, aby jej ochránili před vnějším světem.
Lev za studentský film patří Darje Kaščejevové, která za svůj předchozí počin Dcera získala studentského Oscara. Tentokrát v příběhu s názvem Electra probírá hrdinčiny traumatické vzpomínky.
Ceny pro Smutného i Hollandovou
Výroční ceny Český lev pořádá Česká filmová a televizní akademie. To nejlepší za uplynulý rok z tuzemské kinematografie vybírají akademici letos už pojednatřicáté. Dvacítka kategorií zohledňuje vedle filmové tvorby rovněž televizní počiny.
Slavnostním ceremoniálem provázel jako moderátor Marek Eben. Kromě tradičních kategorií oceňuje prezidium ČFTA mimořádný přínos české kinematografii, letos Českého lva převzal kameraman Vladimír Smutný.
Udělena byla i cena za mimořádný přínos v oblasti audiovize, a to filmu Hranice polské režisérky Agnieszky Hollandové. Drama dotýkající se migrační krize na polsko-běloruském pomezí natočila v koprodukci České televize.
Už během vyhlašování nominací byly uděleny dvě nestatutární ceny: Lva za nejlepší plakát si odnesl snímek Němá tajemství, filmoví fanoušci na databázi ČSFD nejvíce hlasů poslali sci-fi Bod obnovy.
Své vítěze znají už i Ceny České filmové kritiky. Ty zhruba před měsícem za nejlepší loňský snímek označily film Přišla v noci.