S uměním lze experimentovat, s vlastí ne. V Ostravě je Kupka za dobrého Čecha

3 minuty
Výstava v Dolních Vítkovicích připomíná Františka Kupku
Zdroj: ČT24

František Kupka prožil převážnou část svého života ve Francii, zůstává ale i významným českým výtvarníkem, jak připomíná aktuální výstava v ostravských Dolních Vítkovicích. Pod názvem František Kupka – Čech tamní Milan Dobeš Museum představuje slavného malíře jako experimentátora s duší vlastence. Vystaveny jsou olejomalby, grafiky a také Kupkovy práce na zakázku pro stát.

Jedním ze stěžejních děl výstavy je olejomalba Vibrantes no. 2. Kupka na ní pracoval sedmnáct let, po dokončení v roce 1953 se stala jedním z děl, která ovlivnila budoucí umělce geometrické abstrakce. 

Kupkovu chuť zdokonalovat a předělávat svou tvorbu dokazují i Čtyři příběhy černé a bílé. V Ostravě je možné porovnat dvě stejná vyhotovení těchto abstraktních grafik z roku 1926, která ovšem tak úplně stejná nejsou.

„Jeden soubor byl prodán, druhý darován, a když jsme instalovali výstavu, tak se tu oba sešly. Můžeme tak vidět, že jsou diametrálně odlišné. Když začnete jednotlivé grafiky podrobně studovat, zjistíte, že nevidíte 26 grafik ve dvou vyhotoveních, ale vlastně 52 různých grafik,“ podotýká kurátor Jan Světlík. 

Muzeum připomíná také jednu z Kupkových nejrozsáhlejších ilustrátorských prací. Realistickými ilustracemi doprovodil Kupka monumentální publikaci Člověk a Země francouzského geografa a teoretika anarchismu Eliséa Recluse. „Kupka je nenapsal, ale svými ilustracemi obsah komentoval, často velmi břitce a satiricky. Třeba vyobrazil začátky sledování lidí tajnou policií,“ upozorňuje Světlík.

Výpravné knihy vyšly před více než sto lety v Kambodži, Mongolsku nebo Číně. „A každé vydání znamenalo jeden speciální obal, některé knihy byly dokonce posázené brilianty. Právě obaly vystavujeme,“ doplňuje kurátor.

Dobrý vlastenec se špatným marketingem

Na jedné ilustraci zpodobnil Kupka i sám sebe. „Byl introvertní osobnost, špatně marketingově působící, ale vzal pušku a šel bojovat za Československou republiku. Tím se vymyká všem Picassům a dalším slavným jménům, protože ti všichni seděli zalezlí v Paříži nebo někde na venkově,“ odkazuje Světlík na malířovu účast ve francouzské cizinecké legii. Její součástí byla československá rota Nazdar.

Kupka byl ale vážně raněn a poté československé legionáře podporoval propagační činností. Maloval náborové plakáty, vytvářel návrhy vlajek a později i řády či poštovní známky pro novou republiku. V muzeu je k vidění například diplom k Revoluční medaili, na němž Kupka místo secesních ornamentů využil geometrickou abstrakci. Státní vyznamenání za vojenskou či politickou činnost ve prospěch vzniku Československa předával ministr obrany do roku 1938.

Čecha Františka Kupku v Dolních Vítkovicích připomínají do 13. ledna příštího roku. Jen o pár dní déle trvá výstava, kterou Kupkovi věnovala Národní galerie v Praze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
před 47 mminutami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025
Načítání...