S ditigalizací pomůže Národní knihovně i Google

Praha - Národní knihovna nechá digitalizovat na půl milionu knih a periodik od 16. do 21. století. Umožní jí to dva velké projekty, které nyní startují. Jeden podpořila Evropská unie částkou 255 milionů korun, druhý projekt zaměřený na knihy ze 16. až 18. století knihovně zajistila spolupráce se společností Google. Díla z druhého projektu budou ke stažení na stránkách Googlu, vše pak budou přístupné na stránkách Národní digitální knihovny. Knihy nasnímají speciální robotické skenery, které chce Národní knihovna zakoupit.

Výběrová řízení na dodavatele služeb by se podle slov ředitele Národní knihovny Tomáše Böhma měla brzy objevit na webových stránkách projektu Národní digitální knihovny. Nákup robotických skenerů se podle něho knihovně vyplatí víc, než kdyby si svazky nechala skenovat. "Jsou to úžasné stroje, které velice jemnou, dobře seřízenou mechanikou umožňují otáčet stránky v knize, a to velice šetrně a rychle, zhruba jedno otočení za jednu až dvě sekundy," vysvětlil koordinátor projektu Tomáš Svoboda.

Které knihy? Čtené, ohožené nebo bez autorských práv

Projekt s názvem Národní digitální knihovna získala NK loni v červnu. Přijde celkem na 300 milionů korun, ze státního rozpočtu na něj půjde 15 procent částky. Financování je vázáno rokem 2014, digitalizace celkem zhruba 300 tisíc knih a časopisů bude ale pokračovat minimálně do roku 2019. Knihovna vybere pro digitalizaci převážně české knihy a periodika z 19. až 21. století.

Kritéria výběru jsou podle Bohdany Stoklasové z NK dvě. „Půjde o dokumenty, které jsou zajímavé pro veřejnost, a dokumenty nejvíce fyzicky ohrožené, tištěné na kyselém papíře a hojně čtenáři využívané,“ uvedla. Dalších 200 tisíc děl převážně ze slovanských sbírek ze 16. až 18. století se bude digitalizovat ve spolupráci s firmou Google. Knihovnu to nebude nic stát. Svazky opět vyberou knihovníci, půjde o díla, na něž se už nevztahují autorská práva. Knihy budou k přečtení a stažení na google.cz/knihy.

Úložiště knih bude v modernizované Hostivaři

Všechny digitalizované svazky pak budou přístupné na adrese www.ndk.cz. Čtenáři na ní budou moct vyhledávat v celém textu, pokud čtenářem hledaná kniha nebude k dispozici v digitální formě, získá informaci, v které knihovně si ji může vypůjčit či prolistovat.

Centrální úložiště digitalizovaných knih se bude nacházet v Hostivaři, kde je depozitář, který potřebuje knihovna modernizovat. Tendr na dostavbu depozitáře zadal už předchozí ředitel knihovny Pavel Hazuka. Nynější šéf knihovny Tomáš Böhm jej zrušil a plánuje levnější výběrové řízení. Nemělo by to ale podle něho ohrozit projekt digitalizace. Nový tendr by mohl být podle Böhma vyhlášen do dvou měsíců. Původně měl projekt dostavby přijít na 420 milionů korun, Böhm je ale přesvědčen, že na to bude stačit o 120 milionů korun méně. Kvůli tomu chce důkladně prověřit a upravit zadávací dokumentaci.

Počátky digitalizace sahají v Národní knihovně do první poloviny 90. let. Nejprve knihovna převedla do elektronické podoby celý katalog, postupně se zaměřila na digitalizaci rukopisů, knih a novin. Již digitalizované svazky ze sbírek Národní knihovny jsou dostupné například na webových stránkách projektů Kramerius nebo Manuscriptorium.