Rony Plesl zasadil na benátském bienále skleněné stromy. „Vyrostly“ díky nové technologii

3 minuty
Rony Plesl na benátském bienále
Zdroj: ČT24

V Benátkách začala mezinárodní přehlídka výtvarného umění. Prestižního bienále se letos účastní také designér Rony Plesl. Jeho skleněnou instalaci Stromy rostou z nebe zařadil deník Financial Times do výběru nejlepších expozic na benátském bienále. Plesl svým dílem zároveň představí novou technologii umělecké práce se sklem.

Česko se na bienále prezentuje v pavilonu společném se Slovenskem. Ten je teď kvůli rekonstrukci uzavřen. Čeští umělci jsou ale zastoupeni i v jiných než národních expozicích. „Být součástí bienále není výstava v Benátkách. Je to taková olympiáda,“ říká Rony Plesl. Svou instalaci skleněných plastik umístil do kostela Santa Maria della Visitazione.

Tři čtvrtě tuny skla z jednoho kusu

Dílo Stromy rostou z nebe tvoří čtyři monolity. Tři z čirého křišťálu s otiskem kůry starého dubu a čtvrtý provedený ve smaragdově zářivém radioaktivním uranovém skle, které se v Čechách užívalo už od dob baroka. Jeho „kůra“ se mění v reliéf s motivem Ježíše Krista. Jednou z inspirací byl pro autora Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

Plesl instalaci připravoval rok a půl. Každý ze „stromů“ váží tři čtvrtě tuny a vznikl z jednoho kusu skla. Vytvořeny byly novým způsobem tavení. „Zjednodušeno řečeno, dosud jste spékali jednotlivé kousky skla, což má obrovské omezení tvarové, velikostní a tak dál. Ale toto je úplně jiná technologie, kdy horké sklo teče do uzavřené formy a už nepotřebujeme mít jednu rovinu,“ popisuje Plesl.

Technologii vynalezl sklář Jiří Šín. Použít ji zatím umí jen on – sklářského designéra poprosil, aby jeho nápad ukázal světu. „Je úžasné, že u této technologie můžete pracovat s velice složitými strukturami a hlavně je použít po celé ploše. U menších věcí by to šlo ještě udělat starou technologií, ale u tak velkých objektů, jako jsou v Benátkách, už by to nešlo,“ dodává Plesl.

Rony Plesl
Zdroj: BoysPlayNice / J. Skokan & M. Tůma

Pro využití nové technologie staví pětimetrovou tavicí pec, právě aby bylo možné vytvořit i objekty velkých rozměrů. Připravuje se také patent.

Daniel Pešta na bienále

Další českou stopou na benátském bienále je tvorba Daniela Pešty. V domě Palazzo Bembo návštěvníci uvidí jeho rozměrnou malbu Ecce Homo. Palazzo Mora vystaví jeho reliéf Stěna života. Blok je složený ze stovek propletených nahých figur, které jsou zalité do průhledné epoxidové pryskyřice.

Bienále výtvarného umění v Benátkách zůstane do podzimu. Obejde se bez účasti Ruska, kurátor i vybraní umělci účast odřekli po ruské invazi na Ukrajinu. Výtvarné bienále se poprvé konalo v roce 1885, bylo vždy v lichém roce a později se přidalo v každém sudém roce bienále architektury. Také benátské bienále ovlivnila pandemie nemoci covid-19, před dvěma lety bylo zrušeno a přehlídky se tak posunuly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Láska, sex a draci. Populární romantasy mění představy o romantice

Něco magie, fantastických světů, epických bitev, romantických citů i erotické vášně je literární směs, která ke knize připoutá miliony čtenářů (nebo spíše čtenářek) po celém světě. Subžánr romantasy nabral v uplynulých letech i díky sociálním sítím na popularitě, která neklesá. A proměnil vnímání romantické literatury jako takové.
před 41 mminutami

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 7 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 20 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
včera v 10:30

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025
Načítání...