Rigoletto v Národním divadle ztratil hrb, ale ne emoce

3 minuty
Národní divadlo uvedlo Rigoletta
Zdroj: ČT24

Národní divadlo Praha uvedlo v sobotu první premiérový titul ve zrekonstruované Státní opeře. Nové nastudování Verdiho Rigoletta nazkoušel operní soubor během pandemie a v premiéře uvedl zatím jen před televizním publikem, a to v přímém přenosu. Záznam je dostupný v iVysílání do 1. března.

Temné drama o vášni, lásce, zradě a pomstě napsal sice Verdi v první polovině devatenáctého století, téma osamělosti a pocitu vyvrženosti ze společnosti je ale srozumitelné stále. „Jako když se vypráví pohádka o nových šatech,“ podotýká režisérka Barbora Horáková Joly. „Příběh je nezměněn, emoce jsou nezměněny, ale je to zasazeno do dnešní doby. Hodně jsem se inspirovala současnou španělskou monarchií, jaké oni mají večírky,“ prozradila, jakou aktualizaci do Verdiho kusu vnesla.

„Tato opera je jiná například i v tom, že nehraji hrbáče, ale mám pod maskou popálenou tvář. Provedení tak klade větší důraz na to, co se odehrává uvnitř,“ doplnil Daniel Luis de Vicente, představitel šaška Rigoletta, který se marně snaží uchránit svou dceru před světem zkažené šlechty, jemuž se vysmívá. 

La donna è mobile

Námět k opeře našel Verdi ve hře Victora Huga. Do psaní se pustil přesto, že Hugova tragédie se setkala s nelibostí cenzorů, líčil v ní totiž morální úpadek na královském dvoře. Také Verdiho opera byla označena za „urážku královského majestátu“, a pokud chtěl, aby se hrála, musel postavu francouzského krále vyměnit za italského vévodu.

Premiéra znamenala úspěch, především cynický popěvek La donna è mobile (Ó jak je měnivé to srdce ženy). Lidé si ho už druhý den prozpěvovali na ulicích. „Verdi ale upozorňoval, že Rigoletto není pouze o této skladbě, přestože díky ní získal takovou popularitu,“ poznamenává italský dirigent Vincenzo Milletari, jenž zaštítil hudební nastudování ve Státní opeře.

Na tamním jevišti byl Rigoletto uváděn od začátku existence této operní budovy. Poprvé tu zazněl v květnu roku 1888. Zatím poslední inscenace, nepočítaje tu aktuální, měla premiéru o sto let později a na repertoáru se udržela téměř třicet let.

Záznam opery Rigoletto (lze přehrát do 1. 3. 2021)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 16 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 21 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...