Režisér Menzel byl vyznamenán v Rumunsku

Bukurešť/Praha - Režisér Jiří Menzel dnes v Bukurešti převzal z rukou rumunského ministra kultury Kelemana Hunora Řád prezidenta republiky. Za zásluhy v oblasti kultury mu toto vysoké státní vyznamenání udělil rumunský prezident Traian Basescu. „Vyznamenání je pro mě nečekanou poctou. Byl jsem překvapen, protože jsem o tom před odletem z Prahy nevěděl. V Bukurešti jsem už počtvrté a vždy se sem rád vracím. Tentokrát o to víc, že se můj blízký přítel Jiří Šitler stal českým velvyslancem v Rumunsku,“ poznamenal Menzel.

V Bukurešti se právě účastní retrospektivy svých filmů, kterou pořádá České centrum. "Byla zahájena už v pondělí projekcí snímku Postřižiny. Následné diskuse se zúčastnilo přes 500 hostů, ani jsem netušil, že jsou tu moje snímky tak oblíbené," dodal Menzel.

Přehlídka jeho filmové tvorby právě dnes končí. Zájemcům v legendárním bukurešťském kině Cinema Studio nabídla i Perličky na dně, Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto, Skřivánky na niti, Konec starých časů a zatím poslední Menzelův opus Obsluhoval jsem anglického krále.

„Jiří Menzel je v Rumunsku velmi populární u starší i mladší generace. Místní publikum navíc vidí paralelu mezi tehdejší českou a dnešní takzvanou rumunskou filmovou vlnou, která ve světě slaví velký úspěch,“ podotkl ředitel Českého centra Bukurešť René Kubášek.