Ředitel Národní galerie Fajt předpokládá, že bude také odvolán

Praha - Ministr kultury Jiří Balvín nevyloučil, že po řediteli Národního divadla odvolá také ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Sám Fajt předpokládá, že odvolán bude. Případného dalšího výběrového řízení se už nehodlá účastnit. Ministr Balvín dnes odvolal ředitele Národního divadla Jana Buriana, a to hned první den, kdy respektovaný divadelník do funkce nastoupil.

„Mám tušení, že se bude postupovat podobně jako v případě Národního divadla. Na to má ministr právo, ale celou záležitost trochu zkaluje fakt, že současná vláda nemá legitimitu, protože se o důvěře k ní bude hlasovat až příští týden, takže je to celé nešťastné a české kultuře dnešní rozhodnutí na klidu a odpolitizování nepřidá,“ uvedl Fajt před páteční schůzkou s Balvínem.

V případě, že bude na místo ředitele NG vypsán konkurz, jak prosazuje Balvín, Fajt se do něj v žádném případě nepřihlásí. „Z mé strany to byla nabídka, jsem existenčně zakotven v Německu. Jsem připraven se vrátit zpátky do Čech a pokusit se něco učinit s Národní galerií, pokud mi k tomu bude dána příležitost. Pokud ne, tak moje mise v České republice končí a zůstávám tam, kde jsem,“ uvedl Fajt.

„Zvolení Buriana bylo naprosto kompetentní“

„Zvolení Buriana šéfem Národního divadla bylo naprosto kompetentní, stejně jako považuji za naprosto legitimní své jmenování, protože jsem v minulosti prošel čímsi, čemu se dá říkat veřejné výběrové řízení. To, co se pak s výsledkem stalo, to, že jsem se stal obětí politikaření, je věc, kterou já bohužel neovlivním, to je smutná realita České republiky posledních let,“ podotkl dále Fajt.

V NG pracoval v letech 1993 až 2000, od roku 1995 vedl Sbírku starého umění. Z NG odešel krátce po nástupu Milana Knížáka, „aby se nemusel přetahovat s autoritářským generálním ředitelem“. Od té doby působí renomovaný historik umění zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze.

Třiapadesátiletý Fajt se zúčastnil již konkurzů na generálního ředitele NG v letech 2010 a 2011. V dubnu 2010 jej výběrová komise doporučila do čela NG jmenovat, exministr úřednické vlády Václav Riedlbauch ale nechal definitivní rozhodnutí o nástupci Milana Knížáka na dalším ministrovi, kterému jen doporučil trojici finalistů.

Bývalý ministr Jiří Besser (TOP 09) ale vyhlásil nové výběrové řízení, z něhož vzešel ekonom Vladimír Rösel. Letos jej z funkce odvolala ministryně Alena Hanáková, která pak Fajta navzdory varování odborníků jmenovala v době, kdy už byla koaliční vláda v demisi.

Rozhovor s Jiřím Fajtem (zdroj: ČT24)