Recenze: Hozier na druhé desce káže to stejné víno

Take Me To Church, kázal v roce 2013 uhrančivým hlasem irský zpěvák Hozier. Jeho kouzlu podlehly tisícovky fanoušků a další „ovečky“ pomyslný kazatel sesbíral hned dalším hitem Someone New. Jenže to vše je minulost. Na stole teď jeho příznivcům leží druhá deska Wasteland, Baby!, která v zásobníku skrývá pár ostrých nábojů.

Od debutu uplynulo pět let. Sympaťák, který má na krku třicítku, s jeho následníkem nespěchal. Novinka však ukazuje, že Hozier má svůj hudební rukopis, jenž nepřekoná ani čas. Wasteland, Baby! se totiž předešlému eponymnímu albu podobá víc, než by bylo milé. Ani tentokrát se zpěvák nevzdal prvků gospelu, blues nebo folku. Nechybí ani sbory či politicky angažované texty, které rezonují v kombinaci s jeho explozivním projevem. 

Když už, tak už, řekl si nejspíš držitel Grammy a na desku nasázel hned čtrnáct kousků. Klidně by jich ale bývalo stačilo o třetinu méně. Anebo by možná stačilo, kdyby všechny měly takový náboj jako úvodní pecka Nina Cried Power, na které Hozierovi sekunduje Mavis Staples – americká rhytm and bluesová bohyně a aktivistka za lidská práva. Titulní skladba odsuzuje xenofobii a vyzdvihuje odkaz velikánů jako Nina Simone, John Lennon, James Brown, Patti Smith nebo Marvin Gaye.

Hozier vystoupí 27. srpna v pražském Foru Karlín.

První oficiální singl Movement má v sobě hloubku a duchovno i temnotu zároveň. Nelze se ale ubránit dojmu, že něco takového už jsme od zpěváka slyšeli. A nejde jen o jednu skladbu, ale právě o celé album.

Jenže měl by vlastně Andrew Hozier-Byrne vůbec něco měnit, když to u něj tak funguje? Nestačí k úspěchu to, že přitvrdil kytarám a posluchačům nabízí rozmanitější aranže? Díky sytě zabarvenému hlasu se jeho tvorba nepřejí hned, a tak se do této Pustiny můžete s klidnou duší vydat s ním.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 44 mminutami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
14:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 5 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...