Recenze: Facka, kterou chcete dostat. Sigrid se debut vážně povedl

Muzika pronikající k nám ze Skandinávie už dávno není jen temná metalová smršť. Jména jako Robyn, Tove Styrke, Röyksopp, The Hives a mnoho dalších dokazují, že Seveřané nejsou vždy depresemi zmítaná stvoření. Mezi bujarou partu se se svým debutem Sucker Punch řadí také dvaadvacetiletá Sigrid, která sází na jednoduchost a na podstatu sdělení.

Na talentovanou mladici upozornila anketa BBC Music Sound of 2018, která Norce neprorokovala nic menšího než zářivou budoucnost a ovládnutí hitparád. K tomuto přesvědčení stačilo EP Don't Kill My Vibe následované stejně dobrým Raw. Sigrid naštěstí „nepřepálila začátek“ a s debutem si pohrála trochu déle – vyšel až letos v březnu na Mezinárodní den žen (náhoda?).

Sigrid vystihuje jedna věc: jde hned k věci. A to jak v hudbě („Can I be basic with you?“ zpívá ostatně), tak ve svém projevu. Nestydí se nahrát písničku pod tři minuty – sdělí v nich to podstatné a zbytečně nic neokecává. Na sítích koluje tzv. Sigrid Starter Pack skládající se z prostého bílého trička, džín do pasu a tenisek, které se staly jejím poznávacím znamením. Stejně jako její americká kolegyně Maggie Rogersová tím norská zpěvačka ukazuje, že je v popu pořád možné, aby obsah převládal nad formou.

Obdivovatelka Joni Mitchellové a Neila Younga dostává plusové body za to, že na album nenasázela hitovky z „ípíček“ (ačkoliv absence pecky High Five opravdu zamrzí), naopak z velké části představila nový materiál. Barevný synth-pop je plný každodenních zážitků mladé ženy. Ať už přemýšlí o vztazích, o asertivitě nebo nárocích ostatních, činí tak s určitou civilností, ale především s ryze nakažlivou melodií.

Nejvíc to norské rodačce sluší v textově kousavých polohách, v nichž naplno využila netypického frázování. Songy najíždějí pomalu, aby pak člověka smetly jako několikatunová lokomotiva nebo řádná facka. Sigrid se umí vznešeně překlenout mezi kolotočovou odrhovačkou do příjemné kytarovky. Poslech desky je tedy jako jízda na horské dráze, kde si s větrem ve vlasech vychutnáte i cestu dolů, protože víte, že nahoře dostanete další úder.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 16 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
před 18 hhodinami

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
včera v 12:14

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
včera v 10:33

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
včeraAktualizovánovčera v 08:01

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...