Praha – Způsob života, obřady a zvyky starověké egyptské říše jsou námětem nového multimediálního projektu Egypt – příběh prince Amuna skladatele a zpěváka Richarda Pachmana. Představení zachycuje životní cesty Amuna, prvorozeného syna faraona Ramsese II. Začíná jeho narozením, vzpomínkami na dětství a pokračuje vyprávěním o jeho zasvěcení Bohu, osudové lásce a přípravách na budoucí převzetí moci v říši. Toho se však princ Amun nikdy nedočká, neboť je v rámci boje o moc otráven svým nevlastním bratrem.
Příběh prince Amuna - multimediální představení se staroegyptštinou
„Nyní zažíváme trochu boom, který se týká Tutanchamona, na svoji dobu nepříliš významného faraona, který panoval navíc velmi krátký čas. Všichni ale vidíme pouze jednoho člověka a přijde nám, že Egypt jsou jenom pyramidy, paláce a faraon. Já jsem se však snažil na příběhu prince Amuna ukázat, že ačkoli to byl člověk, který se mohl všem poddaným jevit jako spokojený, protože byl vychováván a vzděláván v paláci, tak na druhé straně měl své protesty, nesnášel válku, ale musel být velitelem vojsk, nemohl se věnovat duchovní cestě, ačkoli chtěl, protože měl od otce přikázáno, co bude dělat, a musel si vzít svoji sestru a ne ženu, kterou miloval,“ uvedl Pachman s tím, že toto všechno se snažil přiblížit divákům.
Představení vychází z Pachmanovy povídky Egypt, kterou pro potřeby projektu přepracoval. Děj příběhu posouvají mezi jednotlivými písněmi předtočenými vypravěčskými vstupy Kamila Moučková a Martina Kociánová. Dění na jevišti je v pozadí doplněno projekcí fotografií Petra Niesiga, filmovými animacemi a živým tancem dua Soleila.
Staroegyptské zpěvy a egyptská harfa
Na ojedinělém vystoupení zaznívá kromě češtiny a angličtiny také staroegyptština s doprovodem egyptské harfy. Některé písně jsou adaptacemi původních staroegyptských zpěvů, například tajemná motlitba k Bohu Slunce Re, píseň Setepenre (Sluncem vyvolený), která vychází z písemného záznamu obřadní korunovační přísahy faraonů, nebo píseň Anubis obsahující části modlitby k božskému balzamovači bohu Anupovi, průvodci mrtvých.
Písně z představení vycházejí dnes také na CD pod názvem Egypt. Spolu s Pachmanem, se na něm podílela i zpěvačka, hráčka na celou řadu klasických i historických hudebních nástrojů a historička umění Hana Blochová. Jedná se v pořadí už o 25. Pachmanovo album.
Kam na Egypt?
29. dubna v 19 hodin v Městské knihovně v Praze
5. května v 19 hodin v kině Metropol v Olomouci