Příběh prince Amuna - multimediální představení se staroegyptštinou

Praha – Způsob života, obřady a zvyky starověké egyptské říše jsou námětem nového multimediálního projektu Egypt – příběh prince Amuna skladatele a zpěváka Richarda Pachmana. Představení zachycuje životní cesty Amuna, prvorozeného syna faraona Ramsese II. Začíná jeho narozením, vzpomínkami na dětství a pokračuje vyprávěním o jeho zasvěcení Bohu, osudové lásce a přípravách na budoucí převzetí moci v říši. Toho se však princ Amun nikdy nedočká, neboť je v rámci boje o moc otráven svým nevlastním bratrem.

„Nyní zažíváme trochu boom, který se týká Tutanchamona, na svoji dobu nepříliš významného faraona, který panoval navíc velmi krátký čas. Všichni ale vidíme pouze jednoho člověka a přijde nám, že Egypt jsou jenom pyramidy, paláce a faraon. Já jsem se však snažil na příběhu prince Amuna ukázat, že ačkoli to byl člověk, který se mohl všem poddaným jevit jako spokojený, protože byl vychováván a vzděláván v paláci, tak na druhé straně měl své protesty, nesnášel válku, ale musel být velitelem vojsk, nemohl se věnovat duchovní cestě, ačkoli chtěl, protože měl od otce přikázáno, co bude dělat, a musel si vzít svoji sestru a ne ženu, kterou miloval,“ uvedl Pachman s tím, že toto všechno se snažil přiblížit divákům.

Představení vychází z Pachmanovy povídky Egypt, kterou pro potřeby projektu přepracoval. Děj příběhu posouvají mezi jednotlivými písněmi předtočenými vypravěčskými vstupy Kamila Moučková a Martina Kociánová. Dění na jevišti je v pozadí doplněno projekcí fotografií Petra Niesiga, filmovými animacemi a živým tancem dua Soleila.

Egypt - příběh prince Amuna (zdroj: ČT24)

Staroegyptské zpěvy a egyptská harfa

Na ojedinělém vystoupení zaznívá kromě češtiny a angličtiny také staroegyptština s doprovodem egyptské harfy. Některé písně jsou adaptacemi původních staroegyptských zpěvů, například tajemná motlitba k Bohu Slunce Re, píseň Setepenre (Sluncem vyvolený), která vychází z písemného záznamu obřadní korunovační přísahy faraonů, nebo píseň Anubis obsahující části modlitby k božskému balzamovači bohu Anupovi, průvodci mrtvých.

Písně z představení vycházejí dnes také na CD pod názvem Egypt. Spolu s Pachmanem, se na něm podílela i zpěvačka, hráčka na celou řadu klasických i historických hudebních nástrojů a historička umění Hana Blochová. Jedná se v pořadí už o 25. Pachmanovo album.

Kam na Egypt?

29. dubna v 19 hodin v Městské knihovně v Praze

5. května v 19 hodin v kině Metropol v Olomouci

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
11:38Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025

Jak fungovalo gestapo. Kniha přibližuje vedení nacistické policie

Fungování nacistické tajné policie v Protektorátu Čechy a Morava, její členy a jakou měli moc, shrnuje nová publikace s názvem Gestapo. Její spoluautor Jan Vajskebr z Ústavu pro studium totalitních režimů v Událostech, komentářích popsal, že se historici snažili zaměřit na velitelský sbor, který měl vliv na podobu tohoto bezpečnostního aparátu.
16. 1. 2025

Nejkrásnější knihou minulého století je Šumava umírající a romantická

Jak vypadají ty vůbec nejkrásnější knihy minulého století? Odpověď zjišťoval Památník národního písemnictví a projekt Identita. Odborníci ocenili deset knih. Za tu nejhezčí vybrali publikaci Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Kniha z roku 1931 je neobvykle velká a váží kolem dvaceti kilogramů.
15. 1. 2025
Načítání...