Petr Janda - praotec českého beatu

Praha - „Olympic znamená pro český beat asi tolik, co Karel Vlach znamenal pro český swing.“ Tuto památnou větu pronesl již v roce 1967 kritik Lubomír Dorůžka. V té době asi nikdo netušil, že nejslavnější česká rocková kapela bude hrát i ve 21. století. Její lídr, kytarista a zpěvák Petr „Django“ Janda, se narodil 2. května 1942.

Petr Janda, přezdívaný podle slavného jazzového kytaristy Djanga Reinhardta, je válečné dítě. Narodil se 2. května 1942 na pražských Vinohradech. Jeho rodiče byli právníci, otec pracoval na ministerstvu financí, ale po roce 1948 se stal nežádoucím a byl poslán do kladenských hutí.

Hudba hrála v rodině Jandových významnou roli, oba rodiče se jí věnovali a vztah k hudbě se přenesl i na jejich syny. Petrův starší bratr Jiří hraje na saxofon a jméno mladšího Bohuslava je spjato například se známou rockovou skupinou Abraxas.

Petr zpíval v dětském sboru Bohumila Kulínského a hrál na housle, které ale posléze s lehkým srdcem vyměnil za kytaru. Po maturitě se vyučil spojovým mechanikem. To už ale propadl muzice, hrál v kapele Sputnici a poté založil instrumentální soubor B. B. Qiuntet. Osudným se mu stal rok 1963, kdy nastoupil do skupiny Karkulka, která se záhy přejmenovala na Olympic. Brzy se stal její vůdčí postavou a s novým hudebním trendem, který nastolili angličtí Beatles, se začal prosazovat i jako zpěvák.

Další kariéra Olympiku je lemována desítkami alb, z nichž to úplně první s názvem Želva je považováno za jedno z nejlepších v celé historii české rockové hudby. Ze stovek písní, které Janda napsal, jsou asi nejslavnější právě Želva či Dej mi víc své lásky, on sám má však nejraději baladické a zamyšlené Otázky.

Olympic přežil několik krizí, časté střídání muzikantů i nástup nových hudebních stylů. Soupeření s hardrockovou trojicí Katapult se na přelomu 70. a 80. let stalo podobným fenoménem, jakým je ve fotbale rivalita pražských klubů Sparty a Slavie.

Po listopadu 1989 se Olympic dostal poněkud do ústraní, a proto se Janda rozhodl ke 30. výročí legendární skupinu rozpustit. Věnoval se svému nahrávacímu studiu a především rodině. Stále více mu však chybělo živé hraní. „Muzikantský absťák narostl do takových rozměrů, že jsem obtelefonoval kluky z kapely, jestli by do toho šli znovu,“ vzpomíná Janda na znovuzrození kapely.

Od roku 1986 hraje Olympic ve stejné sestavě Janda (kytara, zpěv), Jiří Valenta (klávesy), Milan Broum (baskytara) a Milan Peroutka (bicí). Poslední album Sopka natočila skupina v roce 2007, na příští rok chystá novou nahrávku.

Kromě svých hudebních aktivit si Janda v roce 2004 neodpustil podle svých slov jednu „mladickou nerozvážnost“ - kandidoval za hnutí Nezávislí do Senátu. Voliči si jej však přáli vidět spíše na pódiu a výsledek hlasování podle toho dopadl.

Zatímco v hudební branži sklízel Janda jeden úspěch za druhým, v osobním životě musel projít několika těžkými zkouškami. S první ženou Janou se seznámil v polovině 60. let a v roce 1967 se jim narodil syn Petr, který však v lednu 2001 zemřel na mozkový nádor. Mladší dcera Marta je zpěvačkou populární německé skupiny Die Happy a objevuje se i na pražské muzikálové scéně.

V roce 1991 Jana Jandová zemřela. Petr se znovu se oženil, vztah s druhou manželkou Martinou, s níž má dceru Elišku, ale ztroskotal. A ačkoliv Janda po rozvodu prohlašoval, že se již nikdy neožení, v roce 2005 to zkusil potřetí - jeho současná manželka Alice je o 40 let mladší. Mají spolu dceru Anežku a zakrátko přibude do Jandovy rodiny i čtvrtá dcera Rozárka.