Peter Lipa si pozval Večerního hosta. O životě a smrti mluví bez patosu, zato s poezií

Rozhovor s Peterem Lipou (zdroj: ČT24)

Slovenský jazzman Peter Lipa vydal album, které je postavené na interpretaci básní Milana Rúfuse. Zhudebnil je český skladatel David Rotter. Novinka nazvaná Večerný hosť obsahuje sedmnáct skladeb.

„Jeho texty mají hlavně hodně společného s věkem a s moudrostí, s časem a v mnohých případech i s tím, že jednou budeme muset odejít z tohoto světa,“ říká o Rúfusových básních Lipa. Slovenský básník, ale také literární historik, překladatel a esejista zemřel v roce 2009. Od devadesátých let byl opakovaně navrhován na Nobelovu cenu za literaturu. 

Podnět natočit album jeho zhudebněné poezie vzešel od skladatele Davida Rottera. Písně prý poslal po herci Milanu Lasicovi Peteru Lipovi s návrhem, že by právě on pro ně byl ideálním interpretem. Slovenský jazzman na nabídku kývnul.

„Přiznám se, že čtu básně málo, ale když jsem se zahloubal do poezie Milana Rúfuse a do té hudby, zjistil jsem, že bych se v tom uměl cítit jako doma,“ vysvětluje.

David Rotter, Peter Lipa a Marek Ormandík
Zdroj: David Rotter

Nahrávalo se v Olšanech u Brna, kde Rotter mimo jiné spolupracuje s Divadlem Bolka Polívky. Právě tamní inscenace Klíště ho podle jeho slov přivedl k Rúfusově poezii.

„Tématem hry je setkání dvou starších herců, kteří mezi řádky hry uvažují o životě a smrti. A smrt k životu patří stejně nerozlučně jako zima k jaru. Milan Rúfus pohlíží ve svých básních na různé stránky lidství bez patosu a smutku, zato s nadhledem, radostí a někdy i laskavým humorem,“ upřesňuje skladatel. 

Smutná doba je časem k zamyšlení

První nahrávky vznikly zhruba před rokem, aniž by autoři tušili, že brzy přijdou časy, s nimiž Rúfusovy verše v mnohém rezonují. „Je to smutná doba, ale nezbývá nám nic jiného, než se s ní vyrovnat a možná ji využít k tomu, abychom se nad sebou víc zamysleli, trochu se zkoncentrovali a přemýšleli, co bude potom,“ domnívá se Lipa. 

Jako speciální host se k „večernímu hostu“ přidal Ondřej Ruml. Album také provází ilustrace Mareka Ormandíka. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Koncerty 2025: Do Česka poprvé míří Dua Lipa, vrací se Marilyn Manson

I v roce 2025 se mají hudební fanoušci na co těšit. Česko jako zastávku na svých turné si zapsala pro samostatné koncerty řada hvězd, některé z nich zmiňuje následující fotogalerie. Poprvé například přijede Dua Lipa, naopak třeba Imagine Dragons či Lanny Kravitz se vrací opakovaně.
30. 12. 2024

V ateliéru Langhans se nechali portrétovat slavní, připomíná kniha

Dvousvazková kniha System Langhans přibližuje historii ateliéru Langhans, místa, kde se více než sedm desítek let nechávali fotografovat umělci, státníci, vojáci, šlechta i běžní občané. Portrétování u Langhanse patřilo k dobrému bontonu. Publikace vznikla i díky sedmi tisícům portrétů, které kdysi byly pořízeny v tomto ateliéru a později se našly při rekonstrukci domu v centru Prahy.
29. 12. 2024

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024

Stíhání herce Baldwina definitivně skončilo

Soudní proces s hercem Alecem Baldwinem je definitivně u konce. Baldwin stanul před soudem kvůli obvinění z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Prokurátorka v pondělí upustila od odvolání proti předchozímu soudnímu zamítnutí obžaloby, informovala agentura Reuters.
24. 12. 2024

Premiérové Tři princezny i „staří známí“. Vánoce na ČT patří pohádkám

Na obrazovce České televize patří Vánoce tradičně hlavně pohádkám. Ta štědrovečerní nazvaná Tři princezny je premiérová. Objeví se i starší snímky, například na druhý svátek vánoční diváci uvidí S čerty nejsou žerty. Od prvního uvedení tohoto filmu letos uplynulo čtyřicet let. Neodmyslitelnou součástí pohádek jsou kostýmy, fundus České televize jich eviduje 150 tisíc.
24. 12. 2024

Kniha ukazuje 150 let měnících se Vánoc

Nová kniha Šťastné a veselé – České Vánoce ve vzpomínkách pamětníků ukazuje, že oslavy Vánoc se do dnešní podoby začaly formovat na přelomu 19. a 20. století s příchodem měšťanské společnosti. Za první republiky vznikla i tradice velkých vánočních stromů na náměstích, od začátku spojená s charitou. Nacisté stromy zakázali, komunisté zase chtěli ze svátků odstranit duchovní rozměr. Návrat některých tradic přinesla až sametová revoluce.
22. 12. 2024
Načítání...