Od Masaryka po Zemana. Fotografie připomínají, jak nás reprezentovala prezidentská jedenáctka

V pražské Leica Gallery se sešli všichni čeští a českoslovenští prezidenti. Fotografické stopy jedenácti českých a československých státníků – od Tomáše Garrigua Masaryka po Miloše Zemana – sleduje výstava nazvaná úvodními slovy prezidentské přísahy: Slibuji věrnost republice.

Leica Gallery se výstavou připojuje ke stému výročí vzniku samostatného Československa. Představení mužů, kteří se v čele státu vystřídali, kurátorům přišlo jako vhodné téma, které i v komorním galerijním prostoru může obsáhnout století novodobé české historie. 

„Dělali jsme výstavu pro fotografickou galerii, takže jsme potřebovali dostat fotografii do popředí, a zároveň jsme chtěli, aby fotografie ukazovaly významné události, kterých se prezidenti účastnili. Ne vždycky ale významná fotografie byla technicky i záběrová dobrá, a naopak pěkná fotka zase byla bezvýznamná,“ popisuje jeden z kurátorů Dušan Veselý, v čem byla příprava výstavy obtížná.  

Při sestavování výstavy se podle jeho slov kurátoři snažili vyhýbat jakékoli ideologické interpretaci. „Chtěli jsme skutečně být nestrannými dokumentaristy jednotlivých prezidentských profilů a nikoho jsme neprivilegovali, nezavrhovali ani nezesměšňovali,“ podotýká.

2 minuty
Československá historie na snímcích prezidentů
Zdroj: ČT24

Měnili se prezidenti i fotografie

Vedle připomenutí osobností a dění provázaných s osudem země je výstava i dokladem vývoje, jakým prošlo fotografování jako takové. Od statických velkých kamer, které poněkud strnule snímaly „tatíčka“ Masaryka, až po dnešní digitální fotoaparáty, které mohou současného prezidenta zachytit dynamicky a v daný moment.

„Jednoznačně nejotevřenější byl Václav Havel,“ posuzuje vstřícnost hlav státu k fotografům Dušan Veselý. Dokládá ji i skutečnost, že  politický i soukromý život posledního československého a prvního českého prezidenta zachycovalo několik hradních fotografů. „V poslední době tento institut téměř odumřel, prezident Klaus ani prezident Zeman stabilního hradního fotografa nemají,“ srovnává kurátor.

Věrnost republice slibuje jedenáct prezidentů v Leica Gallery do 28. října, tedy do dne, na který připadá stoleté výročí republiky. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
11:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
před 6 hhodinami

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
07:32Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...