Nová generace zájemců o umění se už nestydí vejít do galerie

3 minuty
Na veletrhu Art Prague je znát proměna trhu s uměním
Zdroj: ČT24

V Praze začal veletrh Art Prague. Bezmála čtyřicet expozic v jednom domě představuje na dvě stovky umělců. Prodejní přehlídka se s nabídkou současného umění vrací už dvacet let. Za tu dobu se proměnil nejen způsob nabídky umění, ale také přístup kupujících. Víc se osmělili.

Ředitelka Art Prague Iva Nesvadbová se jako galeristka chtěla před více než dvaceti lety zúčastnit veletrhu v zahraničí, ale nepřijali ji. Spoluzaložila proto v Praze vlastní. „Byla to zkušenost z veletrhu v Madridu, musíte tam získat určitý počet bodů a já jsem se nedostala kvůli 0,25 bodu,“ vzpomíná.

I na Art Prague ale zájemci o vystavení procházejí výběrem. Organizátoři odmítají díla, která nezapadají do konceptu nebo nedosahují potřebných kvalit. „Třetí měřítko pro výběr je místo, protože chceme zůstat v centru Prahy a je velice obtížné získat budovu, která nám může poskytnout dva tisíce metrů čtverečních. Takže je to nejen o kvalitě, my víme přesně, koho sem vybíráme, a víme, koho sem nechceme,“ dodává Nesvadbová.

Ani internet neodradil od vystavování

Dílo Jana Švankmajera se ocitá vedle streetartistů, figurální malba vedle skla, díla za deset tisíc vedle těch s cenou šplhající do stovek tisíc korun.

„Velice se rozšířilo spektrum jak malířů, sochařů, tak nakonec i galerií nebo spolků. Posunulo se to také v tom, že vznikly sociální sítě, takže spousta výtvarníků prodává přes internet, ale na druhou stranu rádi svá díla ukáží naživo. Hlavní zájem je pořád o malbu a sochu,“ shrnuje ředitelka dvacetiletí veletrhu, ale i obecně českého trhu s uměním.

Vedle zvučných uměleckých jmen jsou na Art Prague i talenty ze studentských ateliérů. „Hodně prezentujeme čerstvé absolventy výtvarných škol a oni se i sami hlásí. Vědí, že prezentací na veletrhu se dostanou snáze do povědomí lidí,“ podotýká Nesvadbová.

Lidé se už umění tolik nebojí

Za dvě dekády se proměnila i struktura návštěvníků. Nejen na Art Prague, ale i v prodejních galeriích. Stálé sběratele doplňují mladší příznivci umění. „Dříve měli lidé obavy vejít do galerie, měli přehnaný respekt před uměním. To už se trochu zlomilo, nová generace je odvážnější než ta střední a starší,“ domnívá se galerista Adam Hoffmeister.

I podle galeristky Jitky Grígerové Sochorové dorostla nová generace sběratelů. „Jsou to pětatřicátníci až pětačtyřicátníci, finančně stabilizovaní. Mají své rodiny a hledají do nových domů, nových bytů kvalitní umění,“ popisuje čím dál silnější skupinu zájemců o umění, kteří si nestydí říct si v galerii o „price list“. Na dvacátém ročníku veletrhu Art Prague mohou nejen oni nakupovat do 12. prosince.

7 minut
Rozhovor s ředitelkou veletrhu Art Prague Ivou Nesvadbovou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025
Načítání...