Nic není napořád. S jednou výjimkou… Gott mit uns

Karel Gott - nomen omen. Po půlstoletí na scéně se zdá, že hudební kariéra 38násobného zlatého (českého) slavíka je, bez rouhání, věčná. Zasloužilý a národní umělec a také nositel medaile Za zásluhy oslaví dnes 75. narozeniny. Čas na vejminek? Spíš na vejminek času dost. Zapamatuj si ty krásné doby, protože nic není napořád, varoval Gott (německy) v duetu s raperem Bushidem. Připomeňte si, jaké více i méně krásné doby jeho hudební kariéru provázely:

1962 - S kariérou začínal plzeňský rodák už v roce 1957. První nahrávku ale vydal až o několik let později. Píše se rok 1962, karibská krize hrozí přerůst ve třetí světovou válku a vyučený elektrikář nahrává s Vlastou Průchovou svůj premiérový singl - Až nám bude dvakrát tolik. První a skoro i poslední moment, kdy vedle Karla Gotta stojí v Čechách na jevišti někdo slavnější.

1963 - Rok, který patří hvězdám. Ze Sovětského svazu k nim míří první kosmonautka Valentina Těreškovová, Spojené státy v Dallasu o jednu politickou přicházejí, když při atentátu zemře americký prezident John Fitzgerald Kennedy. Hvězda českého zpěváka stoupá vzhůru. Tklivá píseň od Suchého a Šlitra Oči sněhem zaváté se stávají hitem roku a dopomůže Gottovi k jeho prvnímu Zlatému slavíkovi, vítězství v anketě Mladého světa, která se koná teprve podruhé. Dvojice S+Š mu také napíše písničku, k níž vznikne jeho první, družstevně-westernový videoklip:  

1964 - Washington začíná válčit ve Vietnamu a v Moskvě střídá Chruščova Brežněv. Pro Karla Gotta zlomový rok - první Zlatý slavík, první filmy - jeho hlas zní ve filmu Limonádový Joe i ve Starcích na chmelu, ve filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů se na plátno dostal i jeho obličej.

1967 - Stát začal s dostavbou dálnice D1 a Karel Gott už má slušný základ své budoucí sbírky slavíků. Československo mu začíná být malé, a tak natočí první německý singl - Weißt du wohin:

1969 - Jan Palach se na protest proti okupaci Československa upálí. Neil Armstrong udělá na Měsíci malý krok pro člověka. A „die goldene Stimme aus Prag“ - Zlatý hlas z Prahy - udivuje devizovou cizinu. V Německu dostává první zlatou desku.

1977 - Gott nahrává v Německu svou zřejmě nejúspěšnější píseň - Die Biene Maja. V tomtéž roce doma podepisuje Antichartu a při hromadném podepisování v Divadle hudby vystoupí s projevem: „Patřím mezi ty, kteří raději zpívají, než mluví.“ Na jedné straně potvrzuje svou pověst prorežimního umělce, na druhé straně se pouští do předělávky písně All By Myself - český text Zdeňka Borovce Kam tenkrát šel (Můj bratr Jan) měl mluvit o Janu Palachovi.

1989 - Karel Gott slaví padesátiny. „Mám tolik plánů do budoucna, že mám pocit, že to teď všechno teprve začne,“ svěřil se ve studiu televizních Aktualit. Nová etapa začíná pro všechny o pár měsíců později. V tu chvíli stojí před mikrofonem s Karlem Krylem. 

1992 - Ve Federálním shromáždění varuje Václav Havel před rozpadem republiky na dva samostatné státy. Karel Gott se ale drží - po chvilkovém porevolučním nezájmu českých fanoušků přichází s novým hitem Když muž se ženou snídá. A přebírá diamantovou desku za třináct milionů prodaných alb.

2001 - Teroristický útok na americká Dvojčata jednou pro vždy změnil svět. Karel Gott jako první zpěvák získává souhlas od autorů písně Forever Young k její české předělávce. Do remaku skladby od německé skupiny Alphaville se pustí ještě jednou v roce 2008 s německým rapperem Bushidem. 

2004 - Česká republika vstupuje do Evropské unie. Karel Gott v ní hudebně už dávno je. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
včera v 11:00

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
včera v 09:00

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Černého motýli by mohli zůstat na Máji déle

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Pražští památkáři instalaci několikametrových výtvorů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Rozměrná díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května, což vzbudilo kritiku části odborníků i veřejnosti. Černý podání žádosti podle provozovatele Máje podporuje.
25. 3. 2025
Načítání...