Nejen Zátopek, ale i Moje slunce Mad. Český příběh z Afghánistánu chce oslovit Oscara

Česko-francouzsko-slovenský snímek Moje slunce Mad se pokusí o Oscara. O nominaci Americké filmové akademie v kategorii animovaných filmů usilují producenti z českého Negativu a zahraniční distributor na základě ohlasů ve světě. Oslovit dovedl snímek festivalové poroty v Mexiku i Francii. Novinka režisérky Michaely Pavlátové vypráví příběh Češky provdané do Afghánistánu. Od 21. října Moje slunce Mad promítají české biografy.

Česko už svého zástupce v letošním oscarovém klání má. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) věří, že u amerických akademiků zaboduje životopisné drama Zátopek. Kandidáta české kinematografie pro kategorii nejlepší mezinárodní film vybírá ČFTA z titulů, které přihlásí producenti. Moje slunce Mad se o tuto nominaci neucházelo.

Společnost Negativ s animovanou tvorbu uspěla v roce 2012 na takzvaných evropských Oscarech, tedy Evropské filmové ceně. Tu v kategorii animovaných snímků obdržel původně komiksový příběh nádražáka ze Sudet podle předlohy Jaroslava Rudiše Alois Nebel.

Hlásí se česká animace

Pro nominaci na „pravého“ Oscara je potřeba představit uchazeče v americké distribuci. Na povinné předoscarové uvedení ve Spojených státech vynaloží producenti finance, které Moje slunce Mad získalo spolu s hlavní cenou na festivalu v mexické Guadalajaře. Zahraniční kampaň má zároveň posloužit propagaci české animace ve světě.

„Moje slunce Mad se svým zpracováním vyrovná světově úspěšným animovaným filmům, dokládají to úspěchy snímku na těch nejzásadnějších mezinárodních festivalech. I proto by byl důstojným soupeřem v klání o ceny Americké filmové akademie v kategorii animace,“ nepochybuje ředitelka Českého filmového centra Markéta Šantrochová.

Zmiňuje, že pozornost k české animované tvorbě navíc nedávno přitáhla krátkometrážní Dcera. Snímek studentky FAMU Darii Kashcheevy získal studentského Oscara a na „velkého“ Oscara byl nominován. Moje slunce Mad zase coby majoritně český film po mnoha letech uspělo na prestižním festivalu animované kinematografie v Annecy.

Napomoci by úspěchu novinky s exotickým příběhem u Oscara mohl také aktuální zájem o dění v Afghánistánu. „Režisérka Michaela Pavlátová ve snímku zachytila nadčasové téma a místo, které nyní bedlivě sleduje celý svět,“ souhlasí Šantrochová.

Pavlátová už má na kontě jednu oscarovou nominaci – v krátkometrážní kategorii za studentskou animovanou grotesku Řeči, řeči, řeči (přehrajte si ji v iVysílání). V současnosti vede na FAMU katedru animace, kde studuje už zmíněná oceněná Kashcheeva.

Morální podpora pro tvůrce z Afghánistánu

Film Moje Slunce Mad vychází z knihy novinářky Petry Procházkové, jejíž manžel pochází taktéž z Afghánistánu. Do filmového scénáře literární příběh převedl Ivan Arsenjev. Vypráví o Češce Heleně, která se provdá do Kábulu. Tam jí do cesty vstoupí citlivý chlapec Mad z dalekých hor.

Film má vedle českého dabingu také mezinárodní jazykovou verzi, která míchá češtinu, angličtinu a darí – jazyk, jímž se mluví na území Afghánistánu. „Doufáme, že lidi, kteří tam s námi pracovali, za to nemají nějaký postih. Zatím máme zprávy, že jsou v pořádku. Máme s Petrou plán, že se tam vypravíme a film promítneme, snad to bude dříve než za dvacet let,“ přeje si režisérka.

Sama se ale do Afghánistánu během přípravy a natáčení filmu vypravit nemohla. Pro afghánské spolupracovníky je podle jejích slov důležité, že se snímek nyní promítá, projekce na Západě působí jako morální podpora pro tvůrce uzavřené v Kábulu.

Moje slunce Mad, stejně jako český oscarový kandidát Zátopek, vznikly v koprodukci České televize.

11 minut
Rozhovor s režisérkou Michaelou Pavlátovou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 24 mminutami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 13 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 20 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...