Nejen lyže. Památky přibližují pokrokový rod Harrachů

8 minut
Projekt Po stopách šlechtických rodů přiblíží rod Harrachů
Zdroj: ČT24

Harrachové hráli v českých dějinách důležitou roli jako vysocí představitelé státu a církve, ale také jako pokrokoví správci panství. Spojeni jsou i s rozvojem lyžování. Přiblížit je veřejnosti chce pokračování projektu Po stopách šlechtických rodů, který připravuje Národní památkový ústav (NPÚ). Program spojený s Harrachy připomene bezmála třicítka institucí.

Projekt s podtitulem „vznešenost zavazuje“ byl zahájen v harrachovských sklárnách, výrobky z nich zdobily kdysi řadu královských dvorů. Podle ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové je sklářství jeden z velkých odkazů tohoto rodu.

„Harrachové byli moderně smýšlející. Měli dobré vazby na Vídeň, přátelské vztahy s císařem, dlouhá léta působili ve státních službách, mnozí z nich byli významnými diplomaty. Stáli u založení textilního, sklářského i železářského průmyslu u nás a současně byli i mecenáši kultury. Harrachové přicházeli také s prvními sociálními programy pro své zaměstnance,“ upřesnila Goryczková.

Jan Nepomuk František hrabě z Harrachu
Zdroj: Wikipedia Commons

Díky častým pobytům v zahraničí přinášeli Harrachové do českých zemí řadu novinek. Jan Nepomuk František hrabě z Harrachu například na konci 19. století pořídil svým zaměstnancům v Krkonoších lyže a přispěl tak k rozvoji turistického lyžování u nás.

Několik výročí

Letošní rok připomíná hned několik výročí v historii rodu. Přesně před čtyřmi sty lety nastoupil Arnošt Vojtěch z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň je tomu čtyři sta let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna.

„První zmínka o rodu Harrachů je ze 14. století z jižních Čech. Pojmenování rodu nese jméno vesnice, odkud pocházeli,“ připomíná Goryczková. Hlavními místy projektu se stal zámek Hrádek u Nechanic, tedy letní lovecké a reprezentační sídlo Harrachů, společně se zámkem Janovice u Rýmařova.

Na Hrádku budou zčásti obnoveny hostinské pokoje, v Janovicích kaple. Harrachy památkáři připomenou přednáškovými cykly, speciálními prohlídkami a kulturními akcemi. Připravuje se také vydání dvou monografií.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánovčera v 15:08

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...