Návrat do roku 1973. Hotel Ještěd otevřel retropokoje

2 minuty
Hotel Ještěd vrátil dva pokoje do původní podoby
Zdroj: ČT24

Hotel Ještěd postupně získává původní podobu ze sedmdesátých let. Vedle salonku a baru se už podařilo kompletně obnovit i dva pokoje. Zařízené jsou, až na několik detailů, přesně tak, jak tomu bylo při otevření hotelu v roce 1973.

Retropokoje jsou zařízeny podle nákresů architekta Otakara Binara, který navrhl původní interiéry hotelu Ještěd a nyní připravil i opravu dochovaných kusů nábytku a výrobu replik. Několik detailů oproti originální podobě se změnilo – například původní manželská postel byla složená ze dvou lůžek, replika už má jen jednu matraci. 

Při původním zařizování interiérů byl Binar limitovaný možnostmi tehdejší doby. Navrhl proto pro hotelové pokoje systém takzvaných háček, nábytkové moduly umožňovaly jednoduché sestavení a zároveň variabilitu. „Z jednoho modulu se dal vybavit celý pokoj, poličky, noční stolky, konferenční stolek i křeslo,“ doplnila Milena Lánská, tajemnice spolku Ještěd 73. Ten se snaží o obnovu původní architektury.

Kompletní obnova dvou retropokojů stála přibližně tři sta tisíc korun. Přispěl Liberecký kraj i Hotel Ještěd. Zhruba třetinu pak zaplatili sami návštěvníci a turisté, kteří mají k Ještědu osobní vztah. O ubytování v obnovených pokojích je velký zájem. Hotel doporučuje rezervovat si v nich nocleh šest až sedm měsíců předem.

Rekonstrukci potřebuje celý hotel

Horský hotel s vysílačem je v provozu 43 let a nutně potřebuje kompletní rekonstrukci: pláštěm zatéká, vzduchotechnika a inženýrské sítě jsou téměř v havarijním stavu. Stavba, jejímž architektem byl Karel Hubáček, je sice památkou, ale provozuje komerční činnost, což významně ztěžuje možnost získání dotace z Evropské unie.

Hotel a vysílač Ještěd
Zdroj: Radek Petrášek/ČTK

Podle předběžných odhadů bude na rekonstrukci zapotřebí 200 až 400 milionů korun. „Dokončili jsme první fázi, tedy předprojektovou přípravu, a oslovili vybrané architekty, s nimiž bychom rádi spolupracovali,“ uvedl Tomáš Sova z Českých radiokomunikací, které jsou vlastníkem hotelu a vysílače Ještěd, že obnova pokračuje pomalu, ale jistě.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 2 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...