Nastálo a zdarma! Moravská galerie ruší část vstupného

Brno - Tržní průpovídka, že zadarmo vám nikdo nic nedá, přestane platit od začátku prosince v Moravské galerii. Po vzoru západních muzeí se totiž rozhodla zpřístupnit své stálé expozice zdarma. Dočasné výstavy zůstanou zpoplatněny.

„Od zrušení vstupného očekáváme razantní nárůst návštěvnosti, ale také chceme, aby v Brně bylo umění dostupnější pro všechny,“ vysvětlil ředitel galerie Jan Press, který při svém rozhodnutí vycházel z příkladu londýnských muzeí a galerií. Změna se týká expozice moderního umění v Pražákově paláci, starého umění v Místodržitelském paláci a užitého umění v Uměleckoprůmyslovém muzeu.

V Moravské galerii museli dosud zájemci o prohlídku stálých expozic zaplatit 60 korun, zlevněné vstupné činí 30 korun. Nadále bude galerie vybírat vstupné na krátkodobé výstavy, které představují hlavní návštěvnický magnet. Návštěvníci stálých expozic mohou od prosince přispět na činnost největšího muzea umění v Česku alespoň symbolickým příspěvkem podle vlastní úvahy.

Pražákův palác: stálá expozice moderního a současného umění
Zdroj: ČTK, Jiří Berger

Moravská galerie loni zaznamenala celkem 121 090 vstupů, a to včetně doprovodných akcí, vzdělávacích programů a muzejní noci. Stálé expozice si prohlédlo 9426 návštěvníků, dočasné výstavy 53 812 lidí.

„K výraznější návštěvnosti a k tomu, aby lidé déle setrvali v Moravské galerii, pomohou i další změny, které chystáme - v příštím roce plánujeme otevřít dvě nové kavárny v Pražákově i Místodržitelském paláci a také výrazně rozšířit muzejní obchody,“ upozornil Press.

K podobnému kroku jako Moravská galerie se nejspíš žádná další institutce zatím neodhodlá. O zrušení vstupného uvažovala již před lety i Národní galerie v Praze, tehdejší ředitel Milan Knížák ale žádal, aby výpadek příjmu nahradilo ministerstvo kultury jako její zřizovatel zvýšením rozpočtu; zatím se to žádnému řediteli NG nepodařilo vyjednat. „Zrušení vstupného do NG je stálým snem jejího vedení, ale ekonomická situace této státní kulturní instituce tento krok v současné chvíli neumožňuje,“ uvedla mluvčí NG Eva Kolerusová.

Stálá expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu: Užité umění a design
Zdroj: Moravská galerie, ČT24

STÁLÉ SBÍRKY MORAVSKÉ GALERIE ve třech brněnských palácích skrývají četné umělecké poklady z různých dob. Ústředním dílem expozice starého umění je obraz Petera Paula Rubense Hlava Medúsy, návštěvníci zhlédnou také plátna Lucase Cranacha či Franze Antona Maulbertsche. Bohatě je ve sbírkách galerie zastoupena česká moderna a meziválečná avantgarda, a to třeba v dílech Františka Foltýna, Antonína Procházky, Václava Špály, Emila Filly či Josefa Čapka.

Zrušení vstupného ve stálých expozicích se netýká dalších dvou budov, které Moravské galerie spravuje. Jurkovičovu vilu v Žabovřeskách a Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici u Jihlavy si tak i nadále prohlédnou jen platící návštěvníci.