Na pomoc české kultuře. Dvořákova Praha se uskuteční v původním termínu

Hudební festival Dvořákova Praha se v Rudolfinu uskuteční v původně plánovaném termínu od 4. do 20. září 2020, účast zahraničních umělců ale musela být zredukována. Vystoupí nicméně řada českých hudebníků, kteří patří ke světové špičce. Těžištěm přehlídky zůstává dílo Antonína Dvořáka. Heslem festivalu je slogan Češi hrají Čechům.

Zahraniční výjimkou na úvod přehlídky bude šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov, který 4. a 5. září v Rudolfinu festival zahájí dvěma díly Antonína Dvořáka, konkrétně Violoncellovým koncertem se sólistou Václavem Petrem a Novosvětskou symfonií.

Prodej vstupenek na festival ale zatím zahájen nebude, protože nyní není jasné, jaká bude povolená kapacita koncertních sálů, upozornil v úterý ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář.

České hvězdy

„Byť nás také zasáhla koronavirová krize, nechtěli jsme se vůbec dotknout základní programové koncepce. Museli jsme zredukovat účast zahraničních umělců, protože nikdo neví, jaká situace bude v září, ale jsem rád, že neslevujeme na našich uměleckých nárocích,“ zve návštěvníky programový ředitel festivalu Jan Simon.

10 minut
Dvořákova Praha se uskuteční v původním termínu
Zdroj: ČT24

Mezi hosty 13. ročníku akce budou dirigenti Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Petr Altrichter nebo Jiří Rožeň, v rolích sólistů i uměleckých vedoucích těles pak Radek Baborák či Josef Špaček.

Dále vystoupí uznávaní čeští klavíristé Lukáš Vondráček, Ivo Kahánek, Martin Kasík, Duo Ardašev nebo nastupující hvězda Marek Kozák a také další sólisté jako Jana Boušková, Tomáš Jamník, Jan Mráček, Kateřina Kněžíková, Simona Šaturová nebo Jan Martiník.

Vedle rezidenčního orchestru České filharmonie se představí PKF - Prague Philharmonia nebo Česká Sinfonietta a Collegium 1704.

Dvořák i Beethoven

Konstantou festivalu zůstává hudba Antonína Dvořáka. Stěžejní programová řada Dvořák Collection se letos i v příštích ročnících soustředí na jeho komorní dílo. Programově se tak prolíná s Komorní řadou, jejímž kurátorem je klavírista Lukáš Vondráček. Heslo festivalu zní Češi hrají Čechům.

„Bohužel jsme museli rezignovat na účast mnoha domluvených světových hvězd, jejichž cestu znemožnila celosvětová epidemiologická situace. Navíc nám v této těžké době přišlo férové soustředit se na angažování výhradně českých umělců, z nichž mnozí se v uplynulých měsících ocitli pod mimořádným lidským a mnohdy i existenčním tlakem,“ uvedl Robert Kolář.

„Chceme tím alespoň trochu pomoci naší vlasti a domácí kultuře. Nepochybuji o tom, že Antonín Dvořák by sám takový koncept festivalu bez zaváhání podpořil,“ doplnil Kolář.

Dramaturgie festivalu připomene také 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Jeho díla zazní v komorním i orchestrálním provedení, například Missa solemnis v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704. Díky dirigentovi Hrůšovi a rezidenční České filharmonii se ke slovu dostanou i významné Beethovenovy instrumentální koncerty.

Nová programová řada Pro budoucnost se od letošní sezony stane platformou pro vystoupení mladých hudebníků a pro prezentaci nových projektů Akademie klasické hudby zaměřených na vzdělávání a podporu mladých umělců. Více informací k programu je na webu festivalu.

Loňský ročník festivalu Dvořákova Praha během více než dvou týdnů přilákal téměř 16 tisíc posluchačů, podobně jako v předchozích letech. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
před 3 hhodinami

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
před 4 hhodinami

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje, a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 12 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 13 hhodinami

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
včera v 17:19

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
včera v 11:22

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizovánovčera v 11:16

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025
Načítání...