Na Petra Krále přátelsky mrkla adoptivní země

Praha – Básník a překladatel Petr Král se stal komturem francouzského Řádu umění a literatury. Insignie převzal včera z rukou francouzského velvyslance v České republice Pierra Lévyho. „Vnímám ocenění jako přátelské mrknutí adoptivní země,“ uvedl Král, který téměř čtyřicet let žil ve Francii, kam emigroval v roce 1968. Seznámit se s jeho tvorbou a názory na poezii mohou zájemci dnes od 18:30 v Café 35 Francouzského institutu. Druhým hostem večera bude francouzský básník Michel Deguy.

„Jeho poezie je lyrická, tradiční - a přitom velmi současná. Pokračuje v evropské básnické tradici,“ říká o Králových básních Deguy. Oba autoři budou hovořit o tom, jak se dnes v básnické tvorbě prolínají jazyk a myšlení, řeč a psaní. Připomenou také význam a smysl básnických periodik, která založili nebo s nimiž spolupracovali.

Král píše poezii i eseje v obou jazycích – v češtině i ve francouzštině. U nás vyšly například sbírky Chiméry a exil nebo Hm čili Míra omylu. „Je to jako ve snu,“ dodává k volbě jazyka v tvorbě básník, „některé věci k vám přicházejí v češtině, některé ve francouzštině a některé v jazyce, kterým ani nemluvíte a kterým možná nemluví nikdo.“

Nahrávám video
Reportáž Martiny Čurdové
Zdroj: ČT24

PETR KRÁL se narodil roku 1941 v Praze. Vystudoval FAMU, poté pracoval jako redaktor v nakladatelství Orbis. V šedesátých letech patřil k postsurrealistické skupině kolem Vratislava Effenbergera. V roce 1968 emigroval do Franciie a brzy začal psát také francouzsky. Mezi jeho díla patří například Základní pojmy, Éra živých či Masiv a trhliny. Kromě vlastní tvorby také sám překládá – z francouzštiny i do francouzštiny – především moderní českou poezii. V roce 1983 vydal ve Francii obsáhlý sborník Surrealismus v Československu. Od roku 2006 žije opět v Praze.

Více o Petru Královi se můžete dozvědět na stránkách Festivalu spisovatelů Praha, který otevřel archivy s unikátními materiály o tomto autorovi.

Řád umění a literatury (Ordre des Arts et des Lettres) schválil prezident Charles de Gaulle při restrukturalizaci francouzských řádů v roce 1963. Je udělován za významné zásluhy na poli literatury a umění francouzským ministrem kultury. Držitel nemusí být francouzský občan. Řád se uděluje ve třech stupních – commandeur (komtur), officier (důstojník) a chevalier (rytíř).

  • Petr Král zdroj: Nakladatelství Petrov http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1451/145056.jpg
  • Řád umění a literatury zdroj: www.phaleristique.net http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1400/139992.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na novém albu je hodně smrti i píseň o klimakteriu, říká Ester Pes Kočičková

Zpívající herečka, tak sebe samu označuje Ester Pes Kočičková. Momentálně se věnuje první disciplíně. Ve studiu Sono dokončuje zatím bezejmenné album šansonů. Hudbu složil klavírista a dlouholetý spolupracovník Luboš Nohavica, texty napsala sama.
před 5 hhodinami

VideoFilmové premiéry: Pravda a zrada, Made in EU či další Přání k narozeninám

Čtvrteční premiéry přinesly do tuzemských kin snímek Made in EU. Sociální drama bulharského režiséra Stefana Komandareva nabízí s kritickým odstupem pohled na kapitalismus, moderní otroctví a korupci v Bulharsku. Do dob druhé světové války se zase vrací americko-litevský snímek Pravda a zrada založený na skutečném osudu německého mladíka, který se musí rozhodnout, co to znamená být dobrým Němcem. Českou tvorbu zastupuje komediální Přání k narozeninám: Křtiny. Jde o volné pokračování příběhu z roku 2022 od režisérky Marty Ferencové, v hlavních rolích se i tentokrát objevují Eva Holubová, Jaroslav Dušek nebo Simona Babčáková.
před 5 hhodinami

Útok na Írán je „cool“, chce Bílý dům ukázat pomocí SpongeBoba či Call of Duty

Prezident USA Donald Trump rád komentuje dění pomocí memů. V nejnovější kampani se takhle Bílý dům pokouší americké veřejnosti „prodat“ útoky, které vedou Spojené státy spolu s Izraelem vůči Íránu. Záběry na skutečné zbraně a exploze ovšem administrativa USA „smontovala“ dohromady se scénami z Irona Mana, SpongeBoba či videohry Call of Duty. Kritici postupu namítají, že válka přece není akční střílečka.
před 13 hhodinami

Grand designérem roku 2025 je Krejčiřík, do Síně slávy vstoupila Eisler

Hlavním vítězem Ceny Czech Grand Design 2025 se stal Jiří Krejčiřík za kolekce svítidel a hudební nábytek. Do Síně slávy vstoupila designérka, architektka a pedagožka Eva Eisler. Celkem jedenáct ocenění, o nichž rozhodli porotci Akademie designu ČR, převzali designéři v pražském Stavovském divadle. V letošním dvacátém ročníku měly ceny podobu pečetních prstenů, které navrhl loňský hlavní vítěz, módní návrhář Jan Černý.
před 21 hhodinami

Zajímá nás boj za pravdu, environmentální téma i Gen Z, říká ředitel Jednoho světa

Začíná filmový festival o lidských právech Jeden svět. Po pražské premiéře se přesune do šesti desítek dalších měst po celém Česku. Hlavní soutěžní sekce festivalu letos podle pořadatelů propojují naléhavá svědectví z krizových oblastí s osobními sondami do lidského nitra.
včera v 11:15

VideoRozčiluje mě způsob, jak se o homosexualitě mluví, říká spisovatel Maňák

Spisovatel a literární vědec Vratislav Maňák vydal knihu S Wittgensteinem v gay sauně. V sociologických reportážích sleduje místa ve střední Evropě spojená s gay kulturou. Zmiňuje brněnskou operu či vídeňské sauny, ale i píseň Lucie Bílé Láska je láska. „Dlouhodobě mě rozčiluje, jakým způsobem se o homosexualitě mluví. Nejde o to, že by nebyla veřejné téma, s ohledem na kulturní války je queer identita diskutovaná dost, ale způsob, jakým je diskutovaná, mi přijde hodně reduktivní, protože gaye buď démonizujeme, bagatelizujeme nebo litujeme. Já jsem chtěl ukázat gay identitu a gay kulturu v širší plastičnosti,“ vysvětluje.
10. 3. 2026

Scorsese a DiCaprio točí v Česku, jsou dobrým PR pro filmové lokace

Martin Scorsese natáčí v Česku mysteriózní drama. Do hlavních rolí manželského páru obsadil Leonarda DiCapria a Jennifer Lawrenceovou. Přítomnost hvězdných jmen v tuzemsku poutá velkou pozornost. Zástupci českého filmového průmyslu míní, že filmaře ze světa do Česka přitahují lokace i profesionálové ve štábu, především ale filmové pobídky.
10. 3. 2026

VideoO Oscara usilují i tvůrci česko-dánského dokumentu Pan Nikdo proti Putinovi

Dvojice českých producentů v úterý odlétá do Los Angeles, kde se budou udílet ceny Oscar. Nominaci na zlatou sošku totiž získal česko-dánský dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Od premiéry na festivalu Sundance už posbíral po světě řadu trofejí, naposledy ho ocenila britská filmová akademie. Oscarovou kampaň vedou Češi s Dány intenzivně už od září. Podpořili ji i oba státní filmové fondy. Tvůrci jsou tak už půl roku stále na cestách, aby film dostali k co nejvíce členům americké akademie. V polovině února se účastnili oběda pro nominované na Oscara, který se konal v Beverly Hills. Film tak mohli představit i hollywoodské elitě. Na akci se potkali a mluvili třeba s hercem Leonardem DiCapriem nebo Ethanem Hawkem. Nominovaný dokument představili také režisérovi Stevenu Spielbergovi. O tom, zda film cenu získá, se rozhodne v noci z 15. na 16. března. Na snímku spolupracovala i Česká televize.
10. 3. 2026
Načítání...