Mystifikátor Mike Bonanno zná Český sen a chystá se napálit Trumpa

2 minuty
Kdo jsou Yesmeni?
Zdroj: ČT24

Prahu navštívil Yesmen Mike Bonanno - jeden z dvojice amerických aktivistů, kteří jsou fenoménem od roku 2003. Proslavili se mystifikacemi, kterými upozorňují na problémy společnosti. Bonanno při své pražské návštěvě poskytl rozhovor Událostem v kultuře, třeba o tom, proč aktivistům někdy chybí humor, co se Američané můžou naučit od Čechů nebo co Yesmeni chystají na současného amerického prezidenta.

Mike Bonnano a Andy Bichlbaum se ve skutečnosti jmenují Igor Vamos a Jacque Servin. Jeden je učitelem umění se třemi dětmi, druhý homosexuálním učitelem designu, oba jsou potomci migrantů, kteří přežili holocaust. „Když vyrůstáte na útěku před nacisty, poměrně vám utkví, že mocní nemají vždycky pravdu,“ okomentovali svůj původ v posledním filmu Yesmeni se bouří z roku 2014.

Poprvé se proslavili tím, že v obchodech vyměnili hlasy barbie a figurky G. I. Joe na protest proti sexuálním stereotypům. Také třeba v přímém televizním přenosu oznámili odškodnění obětí v Bhópálu - největší průmyslové katastrofy světa.

Dlouhodobě už mají mocnějšího nepřítele - globální oteplování. Představili například záchranné koule do každého klimatu nebo uspořádali několik falešných konferencí, kterým uvěřila média. Ať už z klimatického summitu, nebo z párty ropné společnosti.

Zažili zatčení, žalobu i akce, které skončily fiaskem. I přes ztráty partnerů nebo krize mezi sebou pro ně byly nejhorší pocity vlastní bezmoci. „Vlády s tím nic nedělají. Člověk je z toho naprosto zoufalý a přemýšlí, proč je, sakra, vůbec aktivistou,“ přiznal Bonanno ve zmíněném dokumentu. 

Rozhovor s Mikem Bonannem

Měl jste někdy takovou krizi, že jste to chtěl vzdát?

No jasně. Krize jsou pořád. U aktivistů je dost běžný syndrom vyhoření, když jedou pořád na plný plyn. Nikdo vám za to nedá peníze, nic moc z toho nemáte. My jsme na tom trochu líp, protože aspoň točíme filmy. Jenže riziko toho, co by se mohlo stát, kdybychom nic nedělali, je příliš velké. Takže je mnohem lepší, když pokračujeme v přesvědčování. Musíte se pořád dívat do budoucnosti.

Proč je pro vás zásadním tématem zrovna globální oteplování?

Všechno ostatní se zhorší, když se zhorší klima a životní prostředí. Nebude co jíst, migrace se stane neúnosnou. Musíme to napravit.

Pro humor se vždycky najde místo, i když jde o vážnou věc.
Mike Bonanno

Co je nejtěžší věc na tom, být americkým aktivistou?

Momentálně je nejtěžší, že máme v úřadu Donalda Trumpa. Nad vším, co jsme udělali za posledních třicet let, visí otazník. To je teď skutečný problém. Máme za sebou spoustu malých krůčků kupředu, ale zároveň je tady obrovský krok zpátky.

Proč tak často chybí v aktivismu humor?

Od přemýšlení máme často dost zavařenou hlavu. A musíme být pořád strašně vážní, protože témata, kterými se zabýváme, nejsou k smíchu. Ale o to nejde. V každém sociálním hnutí byl a vždycky bude nějaký komediant nebo provokatér, který lidi kolem rozesmívá. A občas někoho zvenku - někoho nezainteresovaného - pobaví natolik, že se k nim přidá. Pro humor se vždycky najde místo. I když jde o vážnou věc.

3 minuty
Rozhovor s Mikem Bonannem
Zdroj: ČT24

Slyšel jste někdy o dokumentu Český sen, v němž Filip Remunda a Vít Klusák otevírají neexistující hypermarket?

Samozřejmě, že jsem slyšel o dokumentu Český sen. Když šel Český sen poprvé do kin, vlastně ještě mnohem dřív, nás oslovil režisér Filip Remunda a vyprávěl nám, o čem by měl být. Dostali jsme kopii a stali jsme se absolutně posedlí. Pouštím ten film svým studentům aspoň jednou do roka. Američané se můžou od Čechů a také od Českého snu hodně naučit. O kapitalismu jako takovém. A také o prázdnotě, která nastane, když se dostanete někam, kde má být utopie, ale není.

Poslední dokument je z roku 2014. Chystáte něco nového?

Pořád pracujeme na našich projektech. Právě teď netočíme žádný fim, ale připravujeme menší věci a možná i televizní pořad. Takže se nezastavujeme. A přemýšlíme o tom, že se trochu nabouráme do Trumpovy administrativy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
před 13 hhodinami

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
před 19 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 19 hhodinami

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
před 20 hhodinami

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
před 23 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
3. 4. 2025

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
3. 4. 2025

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
3. 4. 2025
Načítání...