Molière už téměř čtyři sta let zesměšňuje lakomce, misantropy i pokrytce

Pojmenovali ho Jean-Baptiste Poquelin, mnohem známější je ale pod jménem Molière. Francouzský dramatik považovaný za zakladatele klasické divadelní komedie byl pokřtěn před čtyřmi sty lety – 15. ledna 1622. Jeho hry, v nichž si bere na paškál lidské nešvary, jsou divákům dobře srozumitelné i dnes, jak dokládá jejich opakované inscenování.

Lakota, domýšlivost či pokrytectví, které Molière pranýřoval ve hrách Lakomec, Misantrop, Zdravý nemocný, Tartuffe nebo Scapinova šibalství, nebyly žádoucí vlastnosti ani v autorově době. Bylo ale poměrně odvážné, když Molière zesměšňoval šlechtu a její snobskou morálku a náboženské pokrytectví. Podle některých badatelů Molièrova díla v 18. století podkopala legitimitu tradičních institucí a předpřipravila půdu pro francouzskou revoluci.

Zápletka Molièrových komedií nevyniká většinou přílišnou důmyslností, předností jeho her je ovšem jazyk a vtip. Přesnost jeho společenské kritiky dokládá, že některé výrazy z jeho děl se uchytily i v běžném jazyce – například harpagon jako označení pro lakomce.

Zatímco Molièrovy hry jsou poměrně známé, o životě Jeana-Baptista Poquelina se dochovalo jen málo přímých záznamů. Známo není například přesné datum jeho narození, ví se nicméně, kdy byl pokřtěn. A také, že se narodil do rodiny dvorního čalouníka a měšťana.

Dostal se do vězení i na královský dvůr

Molière na obraze Pierra Mignarda (1658)
Zdroj: Wikimedia Commons

Otec sice nepatřil k nejbohatším lidem ve městě, přesto umožnil synovi kvalitní vzdělání na clermontské jezuitské koleji, kde se Jean-Baptiste učil řečtinu, latinu i divadlo. Měl také vystudovat práva v Orléansu, podle historiků je ale možné, že si tento diplom koupil.

Místo právní praxe ale spoluzaložil L'Illustre Theatre (Slavné divadlo) a už pod pseudonymem Molière, který si zřejmě zvolil, aby nedělal své rodině ostudu, s ním kočoval po francouzském venkově. Pokoušel se prosadit i v Paříži, marně, soubor se rozpadl a Molière skončil ve vězení pro dlužníky.

Ne zrovna veselé kariérní i životní vyhlídky se zlomily, když uvedl v Rouenu hru Pierra Corneilla. O generaci starší dramatik byl v té době uznávaným autorem. Uvedením kusu si Molière získal přízeň králova bratra a posléze samotného Ludvíka XIV., což mu otevřelo dveře ke dvoru.

Společně s hudebním skladatelem Jeanem-Baptistem Lullym začal organizovat královské slavnosti. „Král slunce“ mu udělil královský důchod a jeho divadelní soubor se mohl pyšnit označením „divadelní společnost králova“.

„Skandál“ s pokrytcem

Coby dramatik první větší úspěchy získal s komediemi Směšné preciózky a Škola pro ženy. Jméno Molière ale všichni zaznamenali až po premiéře veršované komedie Tartuffe čili Pokrytec. Hra satiricky dloubající do církve si vysloužila zákaz.

Harpagon (Městské divadlo Brno)
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Téměř v každé ze svých her Molière také hrál, naposledy v komedii Zdravý nemocný, při jejíž třetí repríze v roce 1673, zhruba měsíc po jednapadesátých narozeninách, v Paříži na jevišti zkolaboval a krátce nato zemřel.

Česká televize k výročí slavného francouzského dramatika uvede v sobotu 15. ledna záznam komedie Lakomec v nastudování Městského divadla Brno. Titulní role se ujal Boleslav Polívka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 17 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 20 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
včera v 10:10

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...