Ministerstvo kultury šetří, z akvizičního fondu galeriím na nákup umění letos nepřispěje

3 minuty
Akviziční fond nepřijímá žádosti
Zdroj: ČT24

Sbírky tuzemských veřejných galerií se každoročně rozrůstají o tisícovky nových výtvarných děl. Na jejich koupi přispívá ministerstvo kultury, od roku 2017 mimo jiné prostřednictvím takzvaného akvizičního fondu. Ten teď ale je novým žádostem uzavřen. Důvodem jsou státní úspory.

Zájem o dotace z akvizičního fondu je každý rok velký. „Nedá se říct, že by prostředky byly vždycky úplně vyčerpány, nicméně není to z důvodu nezájmu, ale spíše proto, že některé projekty nemusí úplně splnit podmínky,“ dodává Jana Zechmeisterová z tiskového odboru ministerstva kultury.

Stát loni podpořil nákupy veřejných institucí 20,3 miliony korun. Galerie díky tomuto příspěvku nakoupily 131 děl. Přiznávají, že bez této pomoci by se častokrát neobešly. Teď se ale budou muset v nákupech omezit. Ministerstvo kultury na svých stránkách zastavení dotací zdůvodňuje „vládním opatřením ohledně úspory finančních prostředků ze státního rozpočtu“.

„Závažným rozměrem činnosti muzeí je, abychom sbírky nejenom spravovali, vystavovali, ale abychom i sbírkotvorný fond rozšiřovali,“ namítá například šéfkurátor Galerie Středočeského kraje (GASK) Richard Drury.

Ve výzvě ještě před zrušením vzbudila diskusi omezující podmínka, že do dotačního programu se nesmí hlásit galerie a muzea zřizována přímo ministerstvem kultury. Pro ně je určen speciální program výkupu kulturních předmětů mimořádného významu. Třeba Uměleckoprůmyslové muzeum koupilo díky tomu kolekci kubistického designu za třicet milionů.

Akviziční fond ministrstva kultury
Zdroj: ČT24/Ministerstvo kultury

A co současné umění?

Jenže dotační program akvizičního fondu byl vyhrazen nákupu děl, která vznikla v posledním půlstoletí. „Veřejné sbírkotvorné instituce by měly hrát důležitou roli i na trhu se současným uměním,“ míní šéfredaktor webu Art+ Jan Stuchlík. „Jednak tvoří poptávku, to znamená vstupují na trh jako kupující, jednak jsou pro trh důležité i jako reference,“ upřesňuje.

Ministerstvo kultury příští rok počítá s tím, že akviziční fond znovu otevře. V tuto chvíli není jasné, s jakou sumou bude operovat a zda se do výzvy budou moci hlásit galerie, které zřizuje přímo resort.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
před 7 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 9 hhodinami

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
před 18 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
10. 4. 2025
Načítání...