Měsíc autorského čtení přivezl české autory i na Ukrajinu

3 minuty
Měsíc autorského čtení zavítal do Lvova
Zdroj: ČT24

Literární festival Měsíc autorského čtení, jehož základnou je Brno, letos na dva dny zavítal také do Lvova na Ukrajině. Pořadatelé tak chtěli vyjádřit podporu zemi, která čelí ruské agresi. Čeští, slovenští a ukrajinští spisovatelé tam vystoupili 27. a 28. června. Čtení českých, slovenských a ukrajinských autorů doplnil kulatý stůl se zástupci literárních organizací na Ukrajině, jehož smyslem bylo hledat možnosti podpory ukrajinské kultuře.

Měsíc autorského čtení, který pořadatelé označují za největší středoevropský literární festival, se ve Lvově konal kontinuálně od roku 2015. „I během pandemie covidu-19 jsme udrželi program na Ukrajině celých jedenatřicet červencových dní, poprvé si pauzu vynutila až vloni ruská agrese,“ řekl jeden z organizátorů Petr Minařík z nakladatelství Větrné mlýny.

Dvoudenní návrat do partnerského města Brna označil za symbolický, ale o to důležitější. „V ideálním případě by se měl stát mostem pro další spolupráci mezi Českem a Ukrajinou v oblasti kultury, a zejména literatury,“ doplnil.

Ve válce múzy nemají mlčet

„Vůbec si nemyslím, že ve válce múzy mlčí a mají mlčet. Právě naopak. Je to velmi autentický projev zakoušené nejistoty a hrůzy a ta se do literatury vejít musí,“ parafrázuje výrok Cicerona jeden ze zúčastněných autorů, básník Petr Hruška.

Spolu s literáty se na Ukrajinu vypravili i zástupci ministerstva kultury, Moravské zemské knihovny nebo českého PEN klubu s cílem nabídnout Lvovu pomoc v oblasti kultury. „Máme jednu z nejsilnějších památkových péčí na světě, ale chceme mluvit i o živém umění, které válkou trpí ještě více,“ uvedl náměstek ministra kultury Ondřej Chrást.

„Každý třetí hudebník, kterého znám, je na frontové linii,“ potvrzuje jeho slova pořadatelka kulturních akcí z Ukrajiny Maria Michajlyková, která se setkání se zástupci české kultury zúčastnila. „Lvov přijímá hodně raněných a pro nás je důležitá terapie uměním,“ říká starosta Lvova Andrij Sadovyj.

V Česku Měsíc autorského čtení teprve začíná. Uskuteční se v červenci kromě Brna také v Ostravě, Bratislavě a Prešově, zvláštní pozornost letos věnuje norské literatuře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní.
před 15 mminutami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
včera v 11:00

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
včera v 09:00

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025

Izraelští osadníci podle aktivistů napadli a zranili oscarového palestinského režiséra

Izraelští osadníci v pondělí na okupovaném Západním břehu Jordánu napadli a zbili Hamdána Ballála, jednoho z režisérů dokumentárního filmu Žádná jiná země, který letos získal Oscara, píše agentura AP s odkazem na židovské aktivisty, kteří byli svědky incidentu. Palestinský režisér byl poté zadržen izraelskou armádou, propuštěn byl v úterý.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025
Načítání...