Mene Tekel zaostří na totalitní režimy současného světa

Praha – Dokumentární filmy, výstavy, koncerty i diskuse nabídne návštěvníkům mezinárodní kulturní festival proti totalitě, zlu a násilí Mene Tekel, který dnes začíná v Praze. Část přehlídky bude letos věnovaná Rumunsku, Rakousku nebo Číně, hostem bude například čínská disidentka Lu Š-pching. V rámci festivalu, jehož hlavním mediálním partnerem je Česká televize, bude v metropoli poprvé k vidění cyklus fotografií Jiřího Doležela Stopy paměti.

Týdenní festival Mene Tekel nabídne mezigenerační výstavní projekt v galerii Karolina či tematické filmy v kině Ponrepo a koncerty Rockem proti totalitě ve Vagonu, kde vystoupí například Garáž, Jasná páka a Visací zámek. Zájemci se mohou těšit také na debaty, třeba s ženou, která měla kvůli komunistické zvůli pohnutý osud. Do Prahy přijela též čínská disidentka Lu Š-pching či investigativní rakouská autorka Anita Lackendbergerová s dokumentem o životě v gulagu.

Čínská disidentka Lu Š-pching podá osobní svědectví

„Deset let jsem se věnovala v Číně technice Falun Gong, od roku 1999 začala čínská vláda s pronásledováním příznivců. Odmítla jsem se zříct své víry, a proto jsem musela opustit svou práci, přišla jsem o místo, byla jsem čtyřikrát zatčena a držena v pracovním táboře po dobu dvou let. Byla jsem také mnohokrát fyzicky mučena, například elektrickým proudem,“ líčí své hrůzné zážitky, jež se v Číně týkají milionů lidí, Lu Š-pching. Besedy s čínskou disidentkou se mohou zájemci zúčastnit ve čtvrtek od 18:00 v Městské knihovně.

Projekt proti totalitě vznikl podle jeho tvůrců jako reakce na nezájem společnosti o osud politických vězňů padesátých let, ale i na absenci výuky o tomto období ve školském systému. Mene Tekel jsou první dvě slova údajného tajemného biblického varování. „Festival se každoročně věnuje zahraničí. Zatím jsme zmapovali nejbližší okolní státy bývalé postkomunistické zóny a teď se chceme věnovat i současnému porušování lidských práv ve světě,“ vysvětluje organizátor festivalu Jan Řeřicha.

V rámci festivalu, jenž se vyprofiloval jako jeden z padesáti nejúspěšnějších kulturních projektů v rámci hlavního města Prahy, měli účastníci možnost setkat se během uplynulých ročníků s mnoha významnými osobnostmi z domova i ze zahraničí. Ve zkratce lze připomenout investigativní lotyšskou režisérku Dzintru Geku, albánského vězně svědomí Tomora Aliku, zakladatele Muzea studené války v USA Garyho Powerse nebo chorvatského básníka a politického vězně Andriju Vučemila.

Programově se záběr kulturně-vzdělávacího projektu Mene Tekel rozšiřuje směrem k totalitním režimům současného světa. V pořadí již šestý ročník mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí, pro paměť národa se uskuteční ve dnech 20. až 26. února 2012.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 6 mminutami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 1 hhodinou

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 4 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
06:31Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 22 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...