Marek Brodský má rád Veselé krchovy

Praha - Na Floře můžete navštívit Veselé krchovy. Není to ale pozvánka na hororovou procházku. Jedná se o výstavu obrazů výtvarníka, muzikanta a herce Marka Brodského v galerijní kavárně Carpe Diem.

Někomu se snad takový námět může zdát trochu morbidní, v případě obrazů Marka Brodského to ale jistě nikoho nenapadne. Přenáší totiž na plátno svou představu konečnosti, která se od obecného vnímání hodně odlišuje. 
 
„Jsou to krchovy veskrze milé, krásně barevné a poetické. Jestliže tohle jsou krchovy, tak já se opravdu ničeho neobávám,“ komentuje spoluorganizátorka výstavy Magda Šebestová.
 
Výstava v pražské kavárně a galerii Carpe Diem představuje Brodského jako výtvarníka se sklonem k černému humoru a grotesce. Jak se ale zrovna motiv hřbitovů a pohřebních průvodů do Markova díla dostal, neumí sám vysvětlit. 
 
„Při hledání mé motivace bychom mohli jít třeba hodně hluboko: jaká nás smrt všechny čeká, je součástí života, nebo se třeba jenom bavit o tom, že jsem se jednoho dne šel podívat na hřbitov,“ snaží se odkrýt inspiraci výtvarník.

Veselej krchov, Turisti na funuse nebo Kočičí skupináč na krchově, to jsou názvy jen některých vystavených obrazů, z nichž každý je velice originální. Ačkoliv jsou hlavním motivem hřbitovy, vyzařují obrazy nebývalým optimismem. Největší úspěch momentálně zaznamenal obraz s názvem Mrouskání na krchově. Díla s touto tematikou se podle autora prodávají nejlépe. 
  
V Carpe Diem je k vidění také několik obrazů, které jsou ovlivněny Brodského muzikantskou minulostí, včetně jeho ilustrací k textům písní pro mateřský Nahoru po schodišti dolů band. Po odchodu z kapely se Marek Brodský věnuje takřka výhradně výtvarnému umění, které je de facto jeho původní profesí. Vystudoval filmovou animaci, pracoval v oboru užité grafiky, nyní je jeho doménou volná tvorba. Pro Brodského obrazy je typický sarkasmus a černý humor, nechybí jim nadhled a spojování zdánlivě nesourodých motivů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Pod stromek lidé rádi koupili i dražší knihu

Kniha stále patří k oblíbeným vánočním dárkům, lidé pod stromeček navíc spíše koupí dražší tituly. Největší objem tržeb je tradičně právě před Vánocemi. S tím počítají zejména menší knihkupci, pro něž adventní prodeje znamenají výrazný příjem, který pomůže vynahradit menší prodeje během zbytku roku. I velcí prodejci samozřejmě zaznamenávají příliv zákazníků.
před 12 hhodinami

Forman by dětský film netočil, říká autor knihy o československé tvorbě pro děti

Páni kluci, Lucie, postrach ulice nebo Pod jezevčí skalou. Československé filmy pro děti se dodnes reprízují nejen ve svátečním období. Nová monografie s názvem Jednou nebudeme malí ale odhaluje i neznámou historii této části kinematografie. Přes divácký úspěch se tvorba pro mladé potýkala s nezájmem samotných filmařů.
před 14 hhodinami

Slovenské národní divadlo propustí pět herců, píše Denník N

Slovenské národní divadlo (SND) propustí pět herců včetně Táni Pauhofové, známé také účinkováním v české filmové produkci. Uvedl to slovenský Denník N s odvoláním na své zdroje. Oficiálním důvodem výpovědí je konsolidace, herci však mluví o snaze vedení rozbít nepohodlný soubor.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Kniha architektů představuje desítky inspirativních novostaveb

Architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař vydávají ve spolupráci s Petrem Pištěkem pátý díl své knižní edice s šestašedesáti nejzajímavějšími rodinnými domy v Česku – představují v ní inspirativní novostavby i nové trendy. Edici o stavbách vydávají od roku 2012. Jejich vývoj však sledují už čtvrt století – za tu dobu jich zviditelnili přes čtyři stovky.
před 18 hhodinami

Zemřela francouzská filmová legenda Brigitte Bardotová

Zemřela francouzská herečka a filmová ikona Brigitte Bardotová. Bylo jí 91 let, uvedla v neděli dopoledne agentura AFP s odkazem na Nadaci Brigitte Bardotové. V nedávné době se herečka zotavovala po pobytu v nemocnici. Bardotová zahájila svou hereckou kariéru na začátku 50. let a věnovala se jí přes dvacet let. Podle agentury AFP hrála ve zhruba pěti desítkách snímků. V posledních letech se téměř výhradně věnovala ochraně práv zvířat a péči o ně.
28. 12. 2025Aktualizováno28. 12. 2025

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
27. 12. 2025

Na „něco menšího“ Pú pomyslel před sto lety. Nebyl to ale žádný med

Na Štědrý den roku 1925 se představil dnes jeden z nejslavnějších medvědů na světě. List London Evening News totiž otiskl povídku, kterou britský autor Alan Alexander Milne napsal o hračce svého syna. Hlavní hrdina se jmenoval Medvídek Pú. A i když tisíce dětských čtenářů hloupoučké zvířátko měly a mají rádi, těm nejbližším, včetně autora, přinesla jeho sláva i dost frustrace.
24. 12. 2025

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
23. 12. 2025
Načítání...