Magdalena Kožená zrušila své zářijové koncerty

Praha - Světově známá česká mezzosopranistka Magdalena Kožená zrušila ze zdravotních důvodů všechny své zářijové koncerty. Na neformálním setkání v České filharmonii to řekl její manažer David Dittrich. Nemoc se podle něj netýká hlasivek a pěvkyně musela být hospitalizována. Další podrobnosti neupřesnil s tím, že nejde o vážné onemocnění. Dlouho připravovaný projekt, na kterém měla vystoupit se souborem Pavel Haas Quartet a dalšími špičkovými sólisty pod vedením švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera, byl proto odložen.

Osmatřicetiletá Kožená měla podle svých webových stránek zazpívat na koncertech ve švýcarském Murtenu v rámci festivalu Murten Classics Festival a v rámci Českých snů v rodném Brně. Zakoupené vstupenky na zářijový koncert v Brně mohou být vráceny v předprodejních místech, kde byly zakoupeny. Říjnové koncerty se uskuteční tak, jak byly naplánovány, uvádí web.

Do moravské metropole by se tak pěvkyně měla vrátit 11. října, o dva dny později ji čeká Moravská Ostrava. České publikum ji uslyší i ve Zlíně a 19. a 21. října v Národním divadle v Praze v händelovsko-vivaldiovském programu se souborem Collegium 1704, který bude řídit italský dirigent Andrea Marcon. Do konce října vystoupí i v Polsku, Německu a Dánsku.

Kožená patří k nejznámějším operním pěvkyním současnosti, je pravidelným hostem předních světových operních domů i koncertních podií. Za své nahrávky získala prakticky všechna významnější ocenění včetně prestižní Gramophone Award pro Umělce roku 2004. S nahrávkou Fragmentů k opeře Julietta Bohuslava Martinů, kde zpívala titulní roli za doprovodu České filharmonie pod vedením sira Charlese Mackerrase, obdržela před dvěma lety Gramophone Award v kategorii Recitál. Má exkluzivní smlouvu s renomovanou nahrávací společností Deutsche Grammophon.

Se svým manželem a šéfdirigentem Berlínských filharmoniků Simonem Rattlem, s nímž několik let žije v Berlíně, má syny Miloše a Jonáše.