Letní slavnosti staré hudby zvou na koncerty inspirované zvuky zvířat, zahrad i živlů

Události v kultuře: Začínají Letní slavnosti staré hudby (zdroj: ČT24)

Začínají Letní slavnosti staré hudby. Třiadvacátý ročník festivalu představuje středověké, renesanční a barokní skladby v prostorách pražských chrámů a klášterů. Nese podtitul Natura a nabídne celkem sedm koncertů, které spojuje právě přírodní téma. Akci v úterý večer v kostele emauzského kláštera zahajuje vlámský vokální soubor Dionysos Now!, jenž si přichystal hudbu renesančního skladatele Adriana Willaerta.

Soubor Dionysos Now! založil vlámský tenorista Tore Tom Denys, který vyzval ke spolupráci zkušené interprety v oboru vokální polyfonie. Soubor věnuje pozornost studiu původních rukopisů a starých tisků. Jak sami říkají, snaží se posluchačům zprostředkovat hudbu tak, jako by z velké výšky obdivovali katedrálu.

„Je to soubor, který je relativně mladý. Vznikl v době covidové karantény, kdy Tore seděl doma, čekal na to, až se zase bude moci zpívat a konečně měl čas na to, zabývat se hudebním odkazem svého krajana Adriana Willaerta. Je to hudba úžasná a ne zase tak často na pódiích uváděná,“ sdělila ČT24 ředitelka akce Josefína Knoblochová.

Podtitulem letošního ročníku Letních slavností staré hudby je Natura, a v programu tak představí díla skladatelů renesance i baroka, kteří se nechali inspirovat zvuky zvířat, zahradami, květinami, živly, krajinou, přírodními božstvy a dalšími mytologickými bytostmi spjatými s přírodou. To vše v podání předních zahraničních souborů věnujících se staré hudbě a domácího ansámblu Collegium Marianum v prostorách pražských paláců, klášterů i chrámů.

Vivaldi i Händel

Během festivalových večerů vystoupí například mistři cembala Aapo Häkkinen (Finsko) a Marcos Magalhães (Portugalsko), kteří nabídnou hudební imitace ze světa zvířat a živlů. Dále španělský soubor La Bellemont, v jehož obsazení najdeme vihuelu de mano či španělskou dvojřadou harfu, povede vokální a instrumentální dialog mezi renesančním Španělskem a Itálií. Německou sopranistku Annu-Lenu Elbert doprovodí trojice instrumentalistek (Saskia Fikentscher, Kristin von der Goltz, Flóra Fábri) v programu věnovaném přírodním inspiracím v díle Georga Philippa Telemanna a Georga Friedricha Händela.

Různým podobám vodního živlu se pak bude věnovat koncert německo-jihoamerického souboru Los Temperamentos. Posluchači se mohou těšit i na originální španělský soubor Windu a hráče na historické perkuse Daniela Garaye. Festival 4. srpna uzavře rezidenční ansámbl Collegium Marianum, který spolu s italskou sopranistkou se sametovým hlasem Robertou Mameli nabídne výběr z děl dvou velikánů barokní opery – Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela.

Koncerty v letošním roce rozezní Emauzský, Strahovský a Břevnovský klášter, zámek Troja, kostel sv. Šimona a Judy.

Načítání...