La Scala v úterý poprvé v historii uvede Dvořákovu operu Rusalka

Italský operní dům La Scala v Miláně uvede poprvé operu Rusalka od Antonína Dvořáka, po premiéře 6. června bude následovat ještě pět představení. Toto romantické dílo, v němž se mísí postavy z pohádek a reálného světa, nastudovala italská režisérka Emma Danteová a dirigovat ho bude Čech Tomáš Hanus.

Obsazení Rusalky v jednom z nejslavnějších operních domů světa bude mezinárodní. Hlavní ženskou postavu ztvární ukrajinská sopranistka Olha Bezsmertná, princem jí bude ruský tenorista Dmitrij Korčak a roli Cizí kněžny ztvární rovněž Ruska Jelena Gusevová (Elena Guseva), jako hajný vystoupí český barytonista Jiří Rajniš, vodníkem bude Jihokorejec Jong-min Pak a v roli Ježibaby zazpívá německá mezzosopranistka Okka von der Damerauová.

„Je to Olymp, na který se touží dostat snad každý operní pěvec. Velmi si toho považuji. Jsem hrdý, že se Milánu představíme jako operní velmoc a že zde Dvořákovo vrcholné dílo zazní v našem rodném jazyce,“ řekl k uvedení Rusalky barytonista Rajniš. Pro ČT před premiérou doplnil, že Rusalku zná odmalička, protože vyrostl v operní rodině. „Je to pro mě stěžejní dílo, které mě provází celým životem, znám ho nazpaměť,“ prohlásil.

Dirigent Hanus a barytonista Rajniš o Rusalce na prknech italského divadla La Scala (zdroj: ČT24)

„Rusalka je velmi vysokou horou, na kterou nelze vystoupit jen tak ve vycházkové obuvi. To, že smím být při nastudování v La Scale, je až pohádkové, vždyť je to v tomto slavném divadle poprvé,“ uvedl dirigent Hanus. Uvedení je prý spojeno s velkými očekáváními, protože jde o jednu z mála světových oper, které ještě v La Scale nebyly nikdy uvedeny.

Podle Rajniše obsazení nemělo s češtinou problém, někteří už měli s Rusalkou zkušenost. K dispozici ale byl i lektor. „Viděli jsme ochotu a oddanost, s níž se snažili každý detail češtiny vyčistit, aby se stala součástí jejich projevu. Aby to nebyla překážka, aby je naše české konsonanty neděsily, ale aby je naopak inspirovaly,“ doplnil Hanus.

Rusalka v Turíně, Římě a Neapoli

Dvořákova Rusalka měla premiéru v pražském Národním divadle 31. března 1901. Už v roce 1910 ji slyšela Vídeň a americkou premiéru měla v roce 1935 v Chicagu. Na scéně slavné Metropolitní opery v New Yorku se objevila poprvé až v roce 1993, a to s Gabrielou Beňačkovou v titulní roli.

Na Apeninském poloostrově měla opera Rusalka premiéru v roce 1958 v benátském divadle La Fenice, a to v podání pražského Národního divadla. Od té doby ji do svého repertoáru zařadily tři italské operní domy v Turíně (2007), v Římě (2008, 2014) a v Neapoli (2013).

Současná sezona La Scaly začala loni v prosinci ruskou operou Boris Godunov, ve které rovněž vystoupili i ruští pěvci. Tím si slavný milánský operní dům vysloužil od některých kritiku a ukrajinská diplomacie předtím žádala stažení této opery z programu se zdůvodněním, že operu může Rusko využít k propagandě. Vedení ukrajinskou žádost odmítlo, protože opera podle něj nemá nic společného se současnou politickou situací. Umělecký ředitel La Scaly Dominique Meyer uvedl, že opera není apologií žádného režimu, spíše naopak, a označil ji za „fresku brutality moci“.